Inazuma na mszyce w rzepaku

Inazuma na mszyce w rzepaku

W minionym sezonie mszyce były – ku zaskoczeniu wielu producentów rzepaku – prawdziwym utrapieniem. Niestety, wybór środków do ich zwalczania jesienią jeszcze wtedy był bardziej niż skromy. W tym sezonie, sytuacja nieco się poprawi, ponieważ rozszerzenie etykiety otrzymał insektycyd Inazuma 130 WG.

r e k l a m a

– Zgodnie z nową rejestracją środek Inazuma 130 WG można stosować jesienią w rzepaku do zwalczania śmietki kapuścianej, mączlików, pchełki rzepakowej, tantnisia krzyżowiaczka, a także mszyc. Produkt ten zarejestrowany jest także do jesiennego zwalczania mszyc w pszenicy ozimej – poinformowała podczas konferencji prasowej Urszula Filipecka – dyrektor marketingu Sumi Agro Poland. 
Z kolei dr Daniel Zawada – koordynator ds. Doświadczalnictwa i Rozwoju Produktów Sumi Agro Poland, podkreślał że produkt ten wyróżnia się działaniem już od temperatury na poziomie 5 st. C i cechuje się także odpornością na zmywanie. Jego zdaniem, oprócz mszyc, zagrożeniem dla rzepaku może okazać się pojawienie się mączlików, które wysysając soki z liścia umożliwiają powstanie grzybów sadzawkowych  ograniczających proces fotosyntezy. Może to być groźne w kontekście dla przezimowania roślin. Uszkodzenia spowodowane przez mączlika zwiększają również podatność na suchą zgniliznę kapustnych.
– Produkt Inazuma 130 WG ma być uzupełnieniem ochrony jesiennej rzepaku dla nowej zaprawy insektycydowej. Przy dawce 0,3 kg/ha koszt zabiegu jesiennego tym insektycydem powinien wynieść  ok. 60 zł/ha  –  powiedział Bohdan Strzyżewski – dyrektor handlowy Sumi Agro Poland.

Działa systemicznie

Inazuma 130 WG zawiera dwie substancje czynne z różnych grup, tj. acetamipryd należący do neonikotynoidów o działaniu systemicznym oraz z lambda-cyhalotrynę z grypy pyretroidów.  Inazuma 130 WG jest insektycydem w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Na roślinie działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie.
Aktualny zakres rejestracji, terminy i dawki są następujące:
  •  pszenica ozima
Mszyce
Termin stosowania: po zaobserwowaniu szkodników, jesienią od fazy 3. liścia do fazy 9. liścia (BBCH 13–19). Maksymalna/zalecana dawka jednorazowego zastosowania: 0,15 kg/ha.
  •  rzepak ozimy
Tantniś krzyżowiaczek, pchełka rzepakowa, śmietka kapuściana, mszyce, mączliki
Termin stosowania: po wystąpieniu szkodników na roślinach lub zauważeniu pierwszych uszkodzeń, jesienią od fazy 3. liści do fazy 9. liści (BBCH 13–19).

Szkodniki łodygowe: chowacz brukwiaczek, chowacz czterozębny
Termin stosowania: przed złożeniem jaj przez chrząszcze, zgodnie z sygnalizacją, wiosną od fazy początku wydłużania pędu do początku rozwoju pąków kwiatowych (BBCH 30–50). Zalecana dawka jednorazowego stosowania: 0,16–0,20 kg/ha.

Szkodniki łuszczynowe: chowacz podobnik, pryszczarek kapustnik
Termin stosowania: od pełni kwitnienia, w początkowym okresie opadania płatków kwiatowych (BBCH 65-67). Zalecana dawka jednorazowego stosowania: 0,16-0,20 kg/ha.

Słodyszek rzepakowy
Termin stosowania: w momencie nalotu szkodnika na plantację od początku rozwoju pąków kwiatowych do fazy żółtego pąka (BBCH 50-59). Zalecana dawka jednorazowego stosowania: 0,16-0,20 kg/ha. Wyższą z zalecanych dawek stosować w przypadku intensywnego nalotu szkodnika na plantację.

Środek Inazuma 130 WG zarejestrowany został także w uprawach małoobszarowych, jak np. tytoń, len włóknisty i oleisty, śliwa, pomidor, oberżyna, wierzba energetyczna, ślazowiec pensylwański, miskant olbrzymi. 

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii