Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Inspektorzy ruszają w teren

Obrazek

Chodzi o inspektorów z Okręgowych Stacji Chemiczno–Rolniczych. Pojawiają się oni u rolników, którzy zakupili wapno z dofinansowaniem w ramach „Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”.

Jacek Daleszyński4 grudnia 2020, 12:05
Kontrole odbywają się po 6 miesiącach od wapnowania, jednak nie później niż 1,5 roku od tego zabiegu. Polegają na pobieraniu prób gleb z jednej tylko działki, którą uwzględniło się we wniosku o dofinansowanie i na której zastosowało się wapno. Celem jest sprawdzenie, czy, mówiąc obrazowo, sam program ma sens, bo chodzi o to, żeby po zastosowaniu nawozu wapniowego odczyn gleby wzrósł.
Samej papirologii podczas kontroli jest mało – 1 kartka, na której rolnik się podpisuje. Zawiera ona m.in. informacje o działce, z której próbka jest pobierana.

Kontrole dopiero się rozpoczęły, a od jednego z inspektów przeprowadzającego dzisiaj taką kontrolę wiem, że próbki kontrolne będą badane w laboratorium od 10 grudnia (dla uściślenia chodzi o SCHR w Poznaniu). Co, jeśli pH się nie zmieni? W założeniu, jeśli pozostanie na takim samym poziomie, jak podczas składania wniosku to już ma być dobrze. Jeśli natomiast będzie niższe to można się spodziewać nawet zwrotu dotacji.

Rolników kontrolować może też WFOŚiGW, który wypłacał dotacje. Jemu będzie chodzić o dokumentację działek – czy ich powierzchnie, położenie itp. się zgadzają, bo może zachodzić obawa, że rolnicy pobierali próby do wniosku z działek wadliwych, a wapno wysiewali na innych.

jd, fot. Czubiński

Zapraszamy na nasze kolejne webinarium. Szczegóły sprawdzisz poniżej.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)