Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Jak dobrze wymieszać wapno z glebą? Jak często należy wapnować pole?

Obrazek

Pytanie Czytelnika: Jak poprawnie zagospodarować wapno na polu?

Janusz Biernacki5 września 2023, 10:38
Wolne ścierniska to dobra arena do stosowania nawozów wapniowych. Wysiane pogłównie wymagają jednak dobrego wymieszania z glebą, aby skutecznie poprawić jej odczyn i wykorzystać ich strukturotwórcze działanie.

Kiedy zaleca się dwukrotne wymieszanie?

Dwukrotne wymieszanie zaleca się zwłaszcza w gospodarstwach stosujących technologię orkową.


Zobacz także: Podeszwa płużna - jak ją zdiagnozować i zlikwidować?Pierwszy zabieg gruberem lub talerzówką należy wykonać na głębokość ok. 10 cm. Podczas orki zimowej nawóz przemieści się wówczas bardziej równomiernie w całej warstwie i na tej przestrzeni będzie działał w glebie. W przeciwnym razie zostanie on w większości umieszczony w dolnej części bruzdy, pozostawiając górną warstwę pola bez składnika odkwaszającego i strukturotwórczego, na skutek czego także trudniej doprawić strategiczny poziom siewu nasion.

Jak często stosować nawóz wapniowy?

Eksperci zalecają ponadto stosowanie tego typu nawozów częściej niż co 4 lata, ale w mniejszych dawkach. Na silnie zakwaszających się stanowiskach i pod rośliny wymagające można je wprowadzać do gleby co roku w ramach uprawek przedsiewnych, w dawce 0,5–1 t CaO/ha.

Fot: BiernackiPicture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)