Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Jak działa gorczyca i rzodkiew mątwikobójcza?

Obrazek

Wysiew w międzyplonach gatunków mątwikobójczych gorczycy czy rzodkwi to jedno z zaleceń ograniczania populacji nicieni w glebie. Ale w jaki sposób te rośliny ograniczają te szkodniki?

Jacek Daleszyński21 października 2021, 11:18
W przypadku tych gatunków mówimy o ograniczaniu populacji nicieni związanych z korzeniami, czyli np. mątwików czy guzaków. Inne nicienie, np. krępaki są szkodnikami wolnożyjącymi co oznacza, że ich cykl życiowy przebiega poza rośliną. Nie potrzebują zatem korzeni roślin żywicielskich, by się rozmnażać, a jedynie do odżywiania się.

Nicienie związane zasiedlają korzenie roślin żywicielskich, kiedy te zaczną wytwarzać swoiste wydzieliny do gleby. Nie każda jednak roślina jest dla mątwika atrakcyjna. Na szczęście atrakcyjne są gorczyca czy rzodkiew mątwikobójcza (na zdjęciu), których korzenie takie wydzieliny produkują (w przeciwieństwie do „normalnych” odmian, które również mogą być zasiedlane przez mątwiki). Odmiany mątwikobójcze mają tę właściwość, że wydzieliny ich korzeni powodują wyjście larw z cyst, jednak te nie są już w stanie dokończyć cyklu rozwojowego, czyli nie wnikają z powrotem do korzeni.

Przerywanie rozwoju szkodników

Kiedy już nicienie znajdą dla siebie atrakcyjne korzenie wtedy ich cysty (w przypadku mątwika) pod wpływem wydzielin po pewnym czasie uwalniają zawarte w nich larwy. Te przemieszczają się w glebie i wnikają do korzeni. Przechodzą tam kolejne stadia larwalne aż do uzyskania dojrzałości płciowej. Kuliste samice są zapładniane przez samce, które zaraz po tym giną. Samice natomiast o kulistym kształcie zawierające jaja z czasem brązowieją i stają się cystami. Odpadają od korzeni do gleby, gdzie czekają na kolejny sezon, by się rozmnażać.

Żeby nie doszło do powstania cyst, rozwój mątwika musi być przerwany w odpowiednim momencie. Przerwać więc należy rozwój rośliny, w których nicienie się rozwijają. Najlepiej zrobić to przed zapłodnieniem samic mątwika. Ale kiedy ma to miejsce? Można tu posiłkować się zaleceniami dla niszczenia samosiewów rzepaku, na których nicienie również się rozwijają. Im wyższa temperatura gleby, tym szybciej przebiega proces rozwoju nicieni. Pełny cykl rozwojowy mątwika na samosiewach rzepaku jest zakończony, gdy suma średnich dobowych temperatur gleby powyżej 8°C, mierzona na głębokości 10 cm osiąga 465°C, co daje nieco ponad 19 dni.

Jesienią, kiedy na polu rosną międzyplony, taka suma temperatur dla mątwika może być trudna do osiągnięcia, więc czas ten się znacząco wydłuża. Zlikwidowanie więc międzyplonu wysianego we wrześniu np. na początku kwitnienia lub tuż przed nim (mniej zdrewniałe rośliny lepiej rozkładające się w glebie) powinno z powodzeniem przerwać cykl rozwojowy mątwika. Warto jednak pamiętać, że im wcześniej zasiane międzyplony, tym rozwój szkodnika przebiega szybciej, więc i sam poplon dla zmniejszenia jego populacji powinien być szybciej likwidowany.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)