Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Webinarium Jak stosować wapno, aby budować w glebie próchnicę, strukturę i zatrzymać wodę oraz związać dwutlenek węgla?

Obrazek

Gleba o uregulowanym pH niestety cały czas należy do rzadkości na polskich polach. Na szczęście nie dotyczy to gleb większości z czytelników tego artykułu. Warto jednak dowiedzieć się jak utrzymać właściwe pH na różnych glebach, w jaki sposób budować je strukturę za pomocą wapna oraz wiązać dwutlenek węgla.

Tomasz Czubiński29 września 2022, 15:52

Ten ostatni element stanowi w świadomości wielu z nas nowość – zwykle nie myśleliśmy o tym w ten sposób. Tymczasem klimat zmienia się, o czym świadczy szalejący huragan Ian na Florydzie. U nas takie zjawisko nie wystąpi (mam nadzieję), ale przecież nie obce są nam coraz częstsze trąby powietrzne. A czy pamiętacie burze piaskowe sprzed raptem 5 miesięcy? A susza czy nawalne deszcze na wyschniętą glebę, która nie jest w stanie przyjąć takiej dawki wody. To wszystko efekt zmian klimatu.


Ocieplenie, jako skutek nagromadzenia w atmosferze dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych jest faktem. Można spierać się czy wywołane jest to przez człowieka czy natura sama, cyklicznie, nie wywołuje tego zjawiska. Niezaprzeczalne jest jednak to, że wszelkimi uzasadnionymi ekonomicznie i biologicznie metodami trzeba dążyć do ograniczania emisji CO2, a nawet iść krok dalej – wiązać ten gaz w materii organicznej. Największy potencjał jego zatrzymania mają oceany, ale na nie niestety nie mamy wpływu. Mamy natomiast możliwość wiązania dwutlenku węgla w glebie.


Pokażmy zatem miastowym, że rolnictwo nie jest trucicielem. Udowodnijmy, że to my, jako rolnicy jesteśmy w stanie zatrzymać szalejący klimat. Zwiążmy dwutlenek węgla, a przy okazji poprawimy zawartość materii organicznej w glebie i zbudujemy jej strukturę. Nie jest to jednak zadanie do wykonania od razu. Nic w przyrodzie nie dzieje się natychmiast. Jednak zacząć trzeba od razu. Skorzystajmy zatem z ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”.


Jak przygotować się do tego? Dowiesz się już w środę, 12 października 2022 r. od godz. 11.00. Zapraszamy na webinarium pt.  Wapnowanie podstawą ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”. Podczas internetowego spotkania dowiesz się z wykładu prof. Witolda Grzebisza z UP w Poznaniu jak wapnowanie wpływa na zarządzanie składnikami pokarmowymi.


Udział w webinarium jest bezpłatny, wystarczy tylko zapisać się pod linkiem ZAPISZ SIĘ TUTAJ

Zapraszamy.Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)