Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Jak ustalić dawkę azotu na podstawie wyników analizy gleby?

Obrazek

Nie warto nawozić na tzw. oko. Nawożenie pod wyniki analizy gleby, nie tylko pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze, ale i odpowiednio odżywić glebę, która zaopatrzy w niezbędne składniki rosnące na niej rośliny. Jak obliczyć dawkę azotu na podstawie wyników analizy gleby?

 

Jacek Daleszyński9 marca 2023, 13:52

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od czego zacząć obliczenia.
  • Ile azotu powinniśmy dostarczyć na konkretnym przykładzie. 
  • Ile azotu zastosować pod rzepak.

 

Pytanie Czytelnika: Ile zastosować w niej azotu w pierwszej dawce wiosennej?

Po przebadaniu gleby z warstwy 0–60 cm z plantacji pszenicy wyszło, że jest w niej 49 kg/ha azotu. Pszenica jest na początku krzewienia, rośnie po kukurydzy ziarnowej na glebie III klasy. Ile zastosować w niej azotu w pierwszej dawce wiosennej?


Odpowiedź eksperta: Trzeba wyjść od dwóch rzeczy: po pierwsze, ile azotu pobrały już rośliny do obecnej fazy rozwojowej i ile pobiorą do osiągnięcia fazy strzelania w źdźbło.

Mamy zatem najważniejsze informacje, które potrzebne są do obliczenia pierwszej wiosennej dawki azotu. Trzeba wyjść od dwóch rzeczy: po pierwsze, ile azotu pobrały już rośliny do obecnej fazy rozwojowej i ile pobiorą do osiągnięcia fazy strzelania w źdźbło. Jeśli zatem pszenica jest na początku krzewienia (4 liście), to jesienią rośliny pobrały około 5 kg/ha N. Do fazy strzelania w źdźbło rośliny powinny pobrać około 60 kg/ha N. W glebie mamy też azot, który nie może być pobrany przez rośliny. To składnik, który jest trwale związany z glebą i im mocniejsze stanowisko, tym jest go więcej. W powyższym przykładzie, biorąc pod uwagę stanowisko, może go być około 40 kg/ha. Zatem z bilansu mamy 10 + 60 + 40, co razem daje 110 kg/ha N. Wartość tę pomniejszamy o azot już pobrany, czyli 5 kg i Nmin 49 kg. Ostatecznie otrzymujemy wartość 56 kg N, który powinniśmy zastosować w pierwszej dawce.

Obliczyć dawkę azotu dla rzepaku

Przyjmijmy teraz tę samą wartość Nmin w obliczeniach dla rzepaku ozimego. Załóżmy, że przed zimą osiągnął fazę 10 liści, więc mógł pobrać około 80 kg/ha N. Rośnie na stanowisku z glebą klasy IV po pszenicy, a do fazy strzelania w pęd rośliny powinny pobrać około 150 kg/ha azotu. Na takim stanowisku azot trwale związany z glebą może stanowić 30 kg/ha. Podsumowując zatem, otrzymujemy 180 kg N (150 + 30), którą pomniejszamy o pobranie 80 kg/ha i Nmin 49 kg/ha. Wynik to 51 kg N i tyle też powinniśmy zastosować w rzepaku w pierwszej wiosennej dawce.

Pamiętajmy, że szacowanie dawki azotu na wiosnę tylko na podstawie własnego doświadczenia może być nieprecyzyjne. Uwzględnianie uśrednionych wartości Nmin skazuje nas na błąd w obliczeniach, bo ilość tego azotu w glebie po roku suchym czy mokrym będzie zupełnie inna, podobnie jak po przedplonie. Warto zatem co roku badać glebę na Nmin, tym bardziej że badanie nie jest drogie.Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)