Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Jak uszczuplić glebowy bank nasion chwastów?

Obrazek

Teraz jest na to dobry termin, bo można to zrobić przy pomocy pożniwnych zabiegów uprawowy. Wymaga to jednak czasu, a od żniw do kolejnych zasiewów nie zawsze go mamy.

Jacek Daleszyński12 sierpnia 2020, 11:56
Idealnym momentem na mechaniczną walkę z chwastami jest okres po zbiorach, np. zbóż czy rzepaku. Uprawki pożniwne pozwalają na uszczuplanie banku nasion chwastów w glebie. Pamiętać jednak trzeba, że uprawa ścierniska nie powinna być jednorazowa. Kilkakrotna uprawa pożniwna pozwala na uszczuplenie glebowego banku nasion o 50%. Zabiegi (2–3) powinno się wykonywać w miarę płytko, na głębokość 5–6 cm po wschodach kolejnych chwastów w odstępach kilku–kilkunastu dni, co zależy od wilgotności gleby. Po deszczu chwasty będą wschodzić już po 5–6 dniach. Następnie, jeśli wykonujemy orkę, pozwala ona na redukcję banku nasion o kolejne 30%. Wtedy z poziomu wyjściowego zostaje nam 35% w banku nasion. Jesienne wyrównanie pola pozwala na dalsze 30-proc. uszczuplenie banku nasion (pozostaje 25% z pierwotnego poziomu). Samymi zabiegami mechanicznymi zatem jesteśmy w stanie mocno uszczuplić bank nasion chwastów, potrzeba jednak na to nawet kilku tygodni.

Ile nasion produkują chwasty?

Większość gatunków jest naprawdę bardzo plenna, a produkcję nasion możemy liczyć w tysiącach z jednej rośliny. Poniżej przykłady najpopularniejszych chwastów i ich produkcja nasion:jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)