Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Jaką dawkę potasu zastosować pod słonecznik?

Obrazek

Słonecznik magazynuje potas w roślinie, głównie w łodydze i u podstawy koszyczka. Przy niskiej zasobności gleby w ten składnik konieczne jest wysokie nawożenie potasem. Jaką dawkę potasu trzeba zastosować pod słonecznik?

7 kwietnia 2023, 11:00

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dawka potasu pod konkretny plon słonecznika.
  • Kiedy zastosować sól potasową, a kiedy siarczan potasu?
  • Ile azotu pod słonecznik.

W zasadzie nawożenie słonecznika jest podobne do rzepaku, choć słonecznik nie ma tak dużego zapotrzebowania na azot, jak rzepak. Słonecznik pobiera za to bardzo dużo potasu – na 3 t/ha plonu potrzeba ok. 220 K2O, a przy plonie 4 t/ha pobiera ok. 300 kg/ha K2O.

Jaką postać potasu zastosować w nawożeniu słonecznika?

Słonecznik magazynuje potas w roślinie, głównie w łodydze i u podstawy koszyczka. Przy niskiej zasobności gleby w ten składnik konieczne jest wysokie nawożenie potasem. Można je zrealizować w postaci soli potasowej 40% (60%) w lecie/jesienią lub zastosować siarczan potasu z magnezem przed siewem, lub potas podać w nawożeniu zlokalizowanym.

Słonecznik bardzo dobrze reaguje na nawożenie zlokalizowane pod korzeń, np. dwufosforanem amonu, który stymuluje wzrost systemu korzeniowego i przyspiesza początkowy rozwój roślin. W zasadzie 1/3 całej dawki fosforu można podać pod korzeń, a pozostałe 2/3 przed siewem.


Słonecznik wytwarza silny palowy system korzeniowy. Fot. Kornis.

Ile azotu pod słonecznik?

W przypadku azotu na początku rozwoju rośliny potrzebują nieznacznych ilości azotu azotanowego do wzrostu.

  • Na glebach późno ogrzewających się (5°C na głębokości 0–10 cm dopiero od końca marca) przed siewem powinniśmy dostarczyć ok. 30 kg/ha azotu w tej formie,
  • przy normalnym ogrzaniu gleby (> 5°C na 0–10 cm od połowy marca) ok. 15 kg/ha N-NO3,
  • a przy wczesnym ogrzaniu gleby (> 5°C na 0–10 cm od końca lutego) można zrezygnować ze stosowania nawozów zawierających formę azotanową, zwłaszcza po długiej wegetacji jesiennej, suchej i łagodnej zimie.

Zobacz także: Uprawa słonecznika - odmiany, uprawa, siew i ochrona

Przy plonie 3 t/ha słonecznika zapotrzebowanie na azot (potrzeby pokarmowe) wynosi ok. 170 kg/ha N, a przy 4 t/ha jest to ok. 240 kg/ha N. Od tego należy odjąć ilość azotu dostępną z gleby (Nmin) oraz ilość azotu, która uwolni się w okresie wegetacji z materii organicznej (Nmob). W zależności od rodzaju gleby dawka azotu (potrzeby nawozowe) będą wynosić od 70–80 kg/ha N na słabszych stanowiskach, do 30–40 kg/ha N na lepszych glebach.
Cały azot powinien zostać dostarczony przed siewem słonecznika.Ten artykuł pochodzi z wydania 04/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)