Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Ile Ukraina zbierze zbóż i rzepaku w żniwa 2023 roku?

Obrazek

Ukraina to kraj o wysoko rozwiniętym sektorze rolniczym, który odgrywa ważną rolę w gospodarce. Stanowi on około 16% krajowego PKB i zapewnia zatrudnienie dla 25% ludności. Dlatego monitorowanie upraw ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i stabilności gospodarczej Ukrainy.

Maryia Khamiuk15 kwietnia 2023, 12:00
Według globalnego badania opublikowanego przez Urząd Publikacji UE, łagodne temperatury w połączeniu z zadowalającymi opadami od początku sezonu 2022/23, zwiastują pozytywne perspektywy plonowania zbóż ozimych na terenie Ukrainy.

Spadek powierzchni zasiewów zbóż ozimych w Ukrainie

Prognozuje się jednak, że produkcja zbóż ozimych będzie znacznie niższa od średniej z 5 lat zarówno na obszarach kontrolowanych przez ukraiński rząd, jak i tych niekontrolowanych, ze względu na zmniejszone obszary zasiewów.
Spadek powierzchni zasiewów zbóż ozimych wynika głównie z mniejszej dostępności siły roboczej i środków do produkcji rolnej z powodu wojny z Rosją. Podczas gdy zasiewy rzepaku postępowały dość szybko w sierpniu i wrześniu 2022 roku, wyjątkowo wilgotne warunki jesienią spowodowały opóźniony siew zbóż ozimych. Mimo to łagodna temperatura umożliwiła korzystne kiełkowanie i wczesny rozwój przed nadejściem zimy. Od tego czasu wyższe niż zazwyczaj temperatury przez całą zimę i wczesną wiosnę pozwoliły uprawom ozimym przejść okres spoczynku bez żadnych negatywnych szkód mrozowych i wznowić ich wzrost w dobrych warunkach.

Prognozy plonów JRC MARS dla upraw ozimych są obecnie zgodne z historycznymi trendami. Pod względem produkcji przekłada się to na:
  • 25,48 mln ton pszenicy,
  • 3,77 mln ton jęczmienia ozimego,
  • 3,04 mln ton rzepaku.
Trzeba zaznaczyć, że z tych wolumenów 20,67 mln ton pszenicy, 3,08 mln ton jęczmienia i 2,71 mln ton rzepaku pochodzą z terenów kontrolowanych przez Ukrainę. 

Te wstępne prognozy zostaną zrewidowane w zależności od korekt szacunkowych obszarów i zaktualizowanych prognoz plonów JRC MARS w pozostałym sezonie.

Przegląd meteorologiczny

Do tej pory w większości regionów kraju, sezon upraw ozimych charakteryzował się wyjątkowo wilgotną jesienią z temperaturami zbliżonymi do średnich, po których nastąpiła niezwykle łagodna zima. Początek wiosny przyniósł w większości obwodów temperatury znacznie powyżej średniej, z wyraźnym deficytem opadów w regionach najbardziej wysuniętych na południe.

Mkh na podst. JRC Publication Repository
fot. envato.elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)