StoryEditor

Jęczmień opanowały choroby, zwłaszcza mączniak

Przedstawiam moją krótką analizę plantacji jęczmienia ozimego z początku roku. Choć w Wielkopolsce leki mróz i topniejący śnieg, to jęczmień choruje na potęgę.
03.01.2021., 12:01h
Krótki spacer po trzech polach na północ od Poznania pozwolił na znalezienie kilku chorób grzybowych i jednej wirusowej. Ta ostatnia to żółta karłowatość jęczmienia. Zaobserwowałem zatrważająco dużą liczbę roślin z objawami - skarłowaciałe i pożółkłe. Zwykle takie objawy, zwłaszcza karłowacenie obserwowałem dopiero wiosną, po ruszeniu wegetacji. Teraz masowo objawy widziałem już 2 stycznia. Ponadto na liściach jęczmienia ozimego była duża liczba mszyc, co prawda zmarzniętych, ale było ich po kilka szt./liść. To one pewnie przeniosły wirusa, także na rośliny jeszcze bez objawów, gdzie choroba może rozwinąć się na wiosnę.

Na żywych, choć lekko przymarzniętych liściach jęczmienia, widziałem także sporo objawów siatkowej plamistości liści (przynajmniej jedna plama na roślinę). Poza tą chorobą obserwowałem też sporo poduszeczek rdzy jęczmienia (od pojedynczych do kilkudziesięciu na liść). Za to nie widziałem rdzy żółtej. Jednak te dwie choroby, choć wystąpiły na prawie każdej obserwowanej roślinie, to i tak było ich mniej niż objawów mączniaka. Praktycznie każda roślina było pokryta grzybnią w 30-50% powierzchni! Dawno już nie widziałem aż takiego nasilenie choroby o tej porze roku.

Rynchosporiozy na obserwowanych plantacjach tym razem nie znalazłem. Nie widziałem też pałecznicy. Za to pojawiły się objawy wskazujące na infekcję fuzariozą, która może z czasem rozwinąć się w pleśń śniegową. Na podstawie źdźbła nie obserwowałem też objawów chorobowych poza lekkimi śladami wyżej wspomnianej fuzariozy.

Wniosek z obserwacji płynie jasny - wiosna w jęczmieniu może okazać się trudna pod względem fitosanitarnym. Zatem trzeba będzie trzymać rękę na pulsie i gdy tylko jęczmień przetrwa i będzie rokował dobry start, trzeba będzie wjechać z fungicydem, najpierw mączniakobójczym działającym w temperaturze jaka będzie akurat w łanie.

Przy okazji... Zapraszam na tegoroczne seminaria uprawowe w wersji online. Więcej szczegółów pod linkiem: Seminaria uprawowe 2021 – tym razem aż dwa dni!
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 19:37