Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Jednym zalało, drugim wysuszyło

Obrazek

Mijający sezon agrotechniczny charakteryzował się skrajnymi warunkami. Podczas gdy w południowej połowie Polski deszcz nie skąpił, to na północy sucho.

Tomasz Czubiński27 września 2021, 09:52

Linia podziału Polski na północną strefę suchą i południową mokrą przebiega w tym roku od Gorzowa Wielkopolskiego, przez teren na północ od Poznania, do Włocławka, Płocka a potem skręca na północne Podlasie. I choć system monitoringu suszy rolniczej nie wykazywał tak tragicznych deficytów wody, to jest wiele miejsc na ww. obszarze (a także poza nim), gdzie niedobory wody odbiły się n plonach. Niestety, w tym roku rolnicy mogą już zapomnieć o jakiejkolwiek pomocy Państwa.

Na południe od tej linii padało lepiej, choć nie zawsze w porę. Ponadto deszcze znacznie ochłodziły glebę i powietrze, co początkowo utrudniało siew roślin ciepłolubnych a potem spowolniło wegetację. Gorsza sytuacja jest tam, gdzie są wieloletnie zaniedbania w infrastrukturze odprowadzającej i magazynującej wodę oraz w drobnej sieci melioracyjnej. Poprawę stanu tych urządzeń nie są w stanie (i nie powinni) wykonywać sami rolnicy, jeżeli nie ma jednolitego systemu dla lokalnej zlewni.

O problemach z niedoborami i nadmiarem wody piszemy październikowym numerze top agrar Polska od str. 70.


Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)