🔔 Letnia promocja - prenumerata za 1 zł
   

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Jesienią składniki podaj przez liść

13.11.2020

Drukuj

Jesienią składniki podaj przez liść

r e k l a m a

Jesienie ostatnio są coraz dłuższe, więc rośliny mają przedłużoną wegetację, a nadrzędnym celem zabiegów jest utrzymanie potencjału produkcyjnego łanu, głównie przez zachowanie obsady dla rzepaku lub odpowiedniego stanu rozkrzewienia dla zbóż. Jest to pierwszy etap ukierunkowanego sterowania plantacją rzepaku i zbóż, będący podstawą sprawnego gospodarowania azotem, który odpowiada za formowanie elementów plonu w okresie wiosennej wegetacji. Ewentualny przyrost plonu wynika głównie ze wzrostu obsady i kondycji roślin wiosną. Rolnik, przystępując do opracowania programu jesiennego dokarmiania ozimin, rzadziej nawożenia, winien uwzględnić trzy kluczowe aspekty:
  • określenie czynników warunkujących tempo wzrostu roślin; głównie w odniesieniu do niedoboru, jak i nadmiaru azotu (jesień 2019);
  • stan wegetacji roślin do 3 tygodni przed spoczynkiem zimowym (wybujałość – jesień 2019);
  • prognozowane warunki pogodowe w okresie spoczynku zimowego.
W całym programie zabiegów nawozowych chodzi o utrzymanie roślin w takim stanie fizjologicznej aktywności, aby w okresie tzw. wiosennego ruszenia wegetacji, który w istocie zachodzi już zimą, były w stanie sprawnie pobrać zastosowany azot.

Siarczan podstawą jesiennego nawożenia nalistnego

r e k l a m a

W pierwszej kolejności w zestawie nalistnych, jesiennych zabiegów należałoby, niezależnie od stanu odżywienia rośliny, zastosować siarczan magnezu, który przez oba składniki w nim zawarte kontroluje gospodarkę azotem, tempo wzrostu blaszki liściowej, a także jej strukturę anatomiczną, wynikającą ze wzrostu lignifikacji ścian komórkowych (głównie siarka). Dawki siarczanu magnezu jako dominującego środka poprawiającego ogólną kondycję rzepaku nie są duże – a roztwór 2–3-proc. w zupełności wystarczy. W pszenicy, życie i pszenżycie jesienią wystarczy podać 1–2-proc. roztwór siarczanu magnezu, a w jęczmieniu, który w pełni krzewienia może już zacząć przejawiać objawy niedoboru azotu 3–5-proc. roztwór, najlepiej z dodatkiem fosforu, a także siarczanu manganu, miedzi i ewentualnie cynku.

Więcej na temat jesiennego odżywiania ozimin przez liść przeczytasz w najnowszym, listopadowym „top agrar Polska”.

Polecany artykuł

Zboża: mikro nie za wcześnie na wiosnę


jd, fot. archiwumAgrarsklep

Rzepak jesienią

Rzepak jesienią

Płacisz tylko

19,00 zł

Cena regularna 25,00 zł

SPRAWDŹ