Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Klimat zmienia rolnictwo czy rolnictwo zmienia klimat?

Obrazek

Nie od dziś słyszymy, że rolnictwo, a szczególnie produkcja zwierzęca jest jednym z głównych sprawców zmian klimatu. Z drugiej strony pod wpływem zmian klimatu zmienia się rolnictwo. Poznanie tych mechanizmów powoli na wyznaczenie długoterminowej strategii w gospodarstwie.

Tomasz Czubiński13 marca 2023, 09:56

Skąd jednak czerpać obiektywne informacje na temat zmian klimatu? Media głównego nurtu najczęściej podają syntetyczne widomości skrojone pod potrzeby masowego odbiorcy z miasta. Oponenci wobec oskarżania działalności człowieka zganiają wszystko na naturalne procesy rangi kosmicznej. Wiele środowisk „zielonych” upatruje winę po stronie rabunkowej działalności człowieka. Zatem kto ma rację?

Pogląd na te sprawy każdy musi wykształcić samemu na podstawie niezależnych informacji ze świata nauki. Okazją do poznania ciekawych poglądów będzie spotkanie 14 marca 2023 r. z agrometeorologiem, prof. Andrzejem Kędziorą z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zorganizowane przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Karniowicach we współpracy z Kopalnią Wapienia „Czatkowice” sp. z o.o. Szkolenie będzie w formie online, a zatem wziąć będzie mógł z nim każdy, kto znajdzie chwilę.

Celem spotkania jest wyjaśnienie w jaki sposób czynniki takie jak woda, energia słoneczna wraz z działalnością człowieka wywołują zmiany klimatyczne. Ekspert wyjaśni mechanizm tych procesów. Ponadto jako panaceum na zmiany klimatu, szczególnie objawiające się brakiem wody w glebie, jest uregulowanie jej pH. W jaki sposób to robić specjaliści z MODR przedstawią w ramach współpracy z Kopalnią Wapienia „Czatkowice” sp. z o.o.

Spotkanie dostępne dla każdego po rejestracji w FORMULARZU odbędzie się w dniu 14marca, od godz. 9.00. Program spotkania:

  • 9.00–9.15 Otwarcie szkolenia wraz z wprowadzeniem – Andrzej Gmiąt, MODR Karniowice
  • 9.15–9.30 „Gruntcal – wapno nawozowe z Kopalni Wapienia „Czatkowice” sp. z o.o. Charakterystyka i zastosowanie oraz współpraca kopalni z rolnikami – Kamila Polak-Soska, Kopalnia Wapienia „Czatkowice” sp. z o.o.
  • 9.30–11.30 Zasady funkcjonowania i zagrożenia ziemskiego systemu klimatycznego — prof. dr hab. Andrzej Kędziora, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • 11.30 – 12.00 Dyskusja


tcz



Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)