Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Kolejne poranki z silnymi przymrozkami – ucierpiały siewki buraka

Obrazek

Poranne przymrozki nie odpuszczają od wielu już dni. Minione dwa, to kolejny trudny czas dla upraw ozimych, a zwłaszcza jarych, w tym siewek buraka cukrowego.

Janusz Biernacki17 kwietnia 2019, 09:46
O skutkach przymrozków na oziminach, nawiedzających nasz kraj od kilkunastu już dni, pisaliśmy tydzień temu. Tym razem czas na komentarz dla upraw buraka cukrowego. To niekorzystne zjawisko pogodowe zbiegły się bowiem obecnie ze wschodami buraka na niektórych plantacjach i na polach widać objawy uszkodzeń siewek. Dotyczy to zwłaszcza regionu Wielkopolski i centralnej części kraju, gdzie niebo w nocy nie było zasnute chmurami, co sprzyja silniejszym spadkom temperatury.

Uszkodzenia siewek nie są zbyt silne, zwykle dotyczą obrzeży liścieni, lecz na plantacjach, gdzie uszkodzony jest stożek wzrostu lub część podliścieniowa, należy spodziewać się większych wypadów w obsadzie roślin. W tym stanie można tylko czekać na ocieplenie i ostateczny bilans strat. Nie należy też chwilowo (przez 2–3 dni) stosować na plantacjach żadnych pestycydów, czy zasilania dolistnego.