Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Koniec sezonu na polskie truskawki. Pogoda pogrążyła plantatorów

W ubiegłym roku, według danych GUS zebrano w Polsce 175 tys. ton truskawek. W tym roku plony będą niższe. Wszystko za sprawą pogody, która bardzo źle wpłynęła na uprawy.

Kamila Szałaj6 lipca 2020, 16:14
Najpierw problemem dla rolników była susza. Nikt nie spodziewał się nagłej zmiany pogody i codziennych ulew. Dlatego rolnicy nie przeprowadzali raczej zabiegów ochronnych na szarą pleśń. Kiedy jednak pogoda się zmieniła, wysoka temperatura w połączeniu z opadami sprawiły, że owoce zaczęły gnić. Te, które pozostały nienaruszone są większe, bardziej wodniste i często bez smaku.
W tym roku trudniej było także o pracowników sezonowych, bo za sprawą koronawirusa migracje zarobkowe były utrudnione. Wszystko to sprawiło, że truskawki w tym roku były gorszej jakości, za to droższe. Sezon na nie właśnie się kończy.

Z powodu gorszej jakości owoców firmy przetwórcze płacą za kilogram średnio 2,6 zł, w porównaniu do 2,7 zł w ubiegłym roku. Producenci szacują, że z powodu złej jakości owoców, skup truskawek, które będą nadawać się do mrożenia spadnie w stosunku do ubiegłego roku o 30 proc.

- To rażąco niska cena. Czujemy się oszukani. Ten rok w ogóle jest trudny. Najpierw baliśmy się suszy, potem brakowało nam rąk do pracy. Więc wydawało się cena owoców będzie wysoka, bo towaru będzie mniej. I rzeczywiście na początku sezonu za deserową truskawkę odmiany Roksana na Giełdzie w Goławinie dostawałem 35 zł za łubiankę. Ale teraz, dziś cena ta jest max. 8-10 zł. A w kisten albo na mrożenie? Szkoda gadać – mówi nam pan Jacek z Goławina koło Czerwińska nad Wisłą. 

Za obniżki cen w skupach i w przetwórniach w dużej mierze odpowiada pogoda. Jest mokro, a to sprzyja rozwojowi chorób. Truskawki nie nadają się na sprzedaż deserową, bo ładnych owoców brakuje. Towaru jest jednak dużo, z tym że słabszej jakości. Dlatego przed zakładami przetwórczymi tworzą się kolejki, a na forach internetowych roi się od ogłoszeń: „sprzedam truskawkę z szypułką”. Na Facebooku pod postem jednego ze skupów plantator zapytał żartobliwie: Zainteresowany truskawką w stanie ciekłym? Właściciel skupu odpisał: w takim stanie mam truskawki oporowo… 

ksz, źródło: https://www.warzywaiowoce.pl/https://www.wiadomoscihandlowe.pl/


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)