Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Majówka z burzami

Obrazek

Gorąco od kikunastu już dni, a od trzech zmienia się cyrkulacja powietrza i nad Polskę nadciąga wilgotne i chłodniejsze powietrze. To niemal klasyczna wersja dla powstawania burz.

Janusz Biernacki30 kwietnia 2020, 18:00
Synoptycy przewidują na najbliższe trzy dni burze, lokalnie z gradem. Pierwszego dnia zjawisko to jest przewidywane w całej wschodniej i centralnej części kraju, wzdłuż linii Słupsk-Koło-Racibórz. Przez te dni groźna ich postać – z gradem – dotyczy głównie województwa pomorskiego i północno wschodnich rejonów woj. kujawsko-pomorskiego. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 5 mm do 10 mm, lokalnie ok. 20 mm oraz porywami wiatru do 70 km/godz. (patrz mapy).


Drugiego maja burze, także z gradem i porywami wiatru do 65 km/godz. są przewidywane w woj. pomorskim i kujawsko pomorskim, a bez opadu gradowego w woj. śląskim, gdzie prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 16 mm, oraz porywami wiatru do 55 km/h.
Trzeciego maja synoptycy przewidują wystąpienie burz z porywami wiatru do 65 km/h. Lokalnie opady gradu tylko w woj. pomorskim i kujawsko-pomorskim.

Burze z prognozowanymi parametrami nie powinny wyrządzić większych szkód w uprawach, zwłaszcza zbożach ozimych i rzepaku ozimego. Rośliny nie są jeszcze zbytnio wyrośnięte i w dobrej kondycji, by uchronić się przed wyleganiem. Uprawy jare są obecnie na początku wegetacji, więc zjawisko to ich nie dotyczy. Każda ilość wody jest natomiast na wagę złota. Chyba już nawet ludzie nie związani z rolnictwem widzą zagrożenie. Katastrofalnie niskie stany rzek już w kwietniu, sucho w lasach i na działkach, nie mówiąc o dużych potrzebach wodnych na polach zwiastują, że dystrybucja wody w kraju zostanie już niebawem wprowadzona.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)