Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Międzyplon może nieść zagrożenie

Obrazek

Choć za pasem dopiero czerwiec, to jednak już teraz warto zastanowić się, co zasiać jako międzyplon. Czy zawsze gorczyca to najlepszy wybór? Czy międzyplon oprócz wypełnienia EFA i innych obowiązków rolno-środowiskowych, może przynieść coś dobrego dla gleby? Okazuje się, że tak, ale tylko pod warunkiem właściwego wyboru.

Tomasz Czubiński25 maja 2021, 08:39

Z tego artykułu dowiesz się:

Gdzie przeczytasz o zagrożeniach fitosanitarnych jakie niosą międzyplony
Pierwszy element mądrego wyboru międzyplonu, to wyeliminowanie zagrożeń fitosanitarnych. O co chodzi? Okazuje się, że niektóre gatunki międzyplonowe mogą negatywnie wpłynąć na stan zdrowotny uprawy następczej. Przykładowo zagrożeniem jest gorczyca dla rzepaku, ale nie tylko dla tej kultury. Namnożone na niej grzyby czerniowe (Alternaria sp.) mogą przetrwać w glebie, na resztkach gorczycy i być groźne dla ziemniaka. Z drugiej strony gorczyca odmiany mątkiwkobójczej jest zalecana przed burakiem i ziemniakiem. Zatem można ją siać, ale tylko pod warunkiem, że zlikwiduje się ją zanim zagęści łan i rozwiną się na niej patogeny. Nie powinna osiągać wysokości większej niż 40 cm.

Jakie inne gatunki międzyplonowe nie powinny być siane pod konkretne uprawy, aby nie stwarzać zagrożenia fitosanitarnego? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w artykule pt. Nie wszystko dobre na międzyplon, od str. 78 w czerwcowym wydaniu "top agrar Polska".

tcz


Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)