Czytaj wygodniej w nowej darmowej aplikacji mobilnej!

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Miniony tydzień zasłużył na „deszczową” pochwałę

28.02.2020

Drukuj

Miniony tydzień zasłużył na „deszczową” pochwałę

Artykuł dostępny

r e k l a m a

Tygodniowy meldunek opadowy IMGW, obejmujący termin 18–25 lutego, pokazał zaskakujące, a jednocześnie bardzo pozytywne dla rolników zdarzenia:
•  opady w tym tygodniu pokryły cały kraj
•  na znacznym obszarze przekroczyły wartość 20 mm
•  w rekordowych miejscach spadło w ciągu doby ponad 20 mm
•  co szczególnie warte podkreślenia, średnio najwięcej deszczu spadło w tym tygodniu w województwach lubuskim i wielkopolskim i części dolnośląskiego (w przedziale 30–50 mm, które w minionym sezonie wegetacyjnym dotknął największy deficyt wodny. Według wskazań Klimatycznego bilansu wodnego (KBW) osiągnął on tam wartość –270 mm (patrz mapa)


Warto też zwróci uwagę na jeszcze jeden element. Dane z wielolecia dla Polski pokazują, że luty to miesiąc o najniższych średnich opadach, wynoszących 23–28 mm. Tym razem stało się inaczej. Nawet jednorazowe opady, poza rejonami górskimi, osiągnęły wartość ponad 20 mm, a więc zbliżoną do sumy całego miesiąca.
Dobrze, że deszcze uzupełniają rezerwy wody w glebie. Widać to również po rowach melioracyjnych czy zagłębieniach na polu, które dotychczas nie były wypełnione wodą, a po ubiegłotygodniowych opadach pojawiła się i w tych miejscach.

r e k l a m a

Aktualny stan uwilgotnienia gleb pokazują też mapy sporządzone na bazie danych satelitarnych, programach obliczeniowych i analizie warunków środowiska z kilku dni poprzedzających. Przedstawiona przykładowa mapa pokazuje wilgotność gleb na poziomie 28–100 cm i wyrażona jest w procentach – patrz mapa i skala).