StoryEditor

Na bardzo kwaśne gleby

Przywrócenie gleby do stanu używalności pod względem pH, gdy parametr ten jest drastycznie niski nie jest rzeczą łatwą, ale nie niemożliwą.
17.08.2017., 07:08h
Najlepszy moment, żeby przeprowadzić korektę odczynu gleby lub zadziałać zdecydowanie na tych stanowiskach, na których bardzo niskie pH jest problemem to wysiew wapna na ściernisko. Podnoszenie odczynu gleby jest procesem długotrwałym i na pewno nie uda się to w jednym roku czy dwóch latach. Zabieg ten jest konieczny chociażby z tego względu, że rocznie z naszych gleb tracimy 300–350 kg/ha CaO bądź przez wymywanie czy z plonem. Wapnując glebę warto mieć na uwadze tolerancję roślin na dany odczyn gleby. Zakresy pH tolerowane przez określone gatunki to:
  • pszenica 5,5–7,5,
  • jęczmień jary 6,5–7,5,
  • kukurydza 5,5–7,
  • rzepak 6,5–7,5,
  • groch, bobik 6–7,5.
Dlatego też wapnując należy celować w poziom pH dla poszczególnej uprawy. Aby można było tak zrobić na samym początku należy zmierzyć pH gleby. W przypadku odkwaszania gleb o bardzo niskim pH (poniżej 4) po zbadaniu odczynu przechodzimy do likwidacji szkodliwego glinu. Pierwsze wapnowanie ma za zadanie podniesienie odczynu do wartości pH 5–5,5. Nie musimy się tutaj specjalnie sugerować rodzajem wapna, jakie zastosujemy. Warto jednak pamiętać, że na gleby bardzo lekkie najlepsze będzie węglanowe. Wapno ...
Pozostało 58% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 23:32