Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Nawóz siarkowo azotowy Stercosul

Obrazek

Siarka wspomaga azot, a azot siarkę... To zjawisko fizjologiczne, które wynika z obecności atomu siarki w aminokwasach. Aminokwasy te, obok innych wchodzą w skład białek enzymatycznych, jednak pełnią w nich specjalną funkcję. Dzięki siarce białka te utrzymują konfigurację przestrzenną i mogą być aktywne jako enzymy. Natomiast enzymy, dzięki tej konfiguracji uczestniczą w przemianach azotu, który wchodzi w skład aminokwasów, w tym siarkowych. I tak koło się zamyka. Zatem nawożenie azotem musi być wsparte nawożeniem siarką. Jedno z zaleceń mówi o dostarczeniu na każde 7 kg azotu jednego kilograma siarki.

Tomasz Czubiński29 stycznia 2021, 11:31
Z siarką w naszych glebach jest problem. Do niedawna, gdy spalano powszechnie węgiel i zawarta w nim siarka trafiała do kominów (i wysokich, i niskich) prędzej czy później, bliżej czy dalej trafiała na pola. Ocenia się, że w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat emisja dwutlenku siarki do atmosfery spadła z ponad miliona ton do niespełna 200 tys. Zatem darmowe źródło siarki jakim jest gleba wyczerpuje się z tego składnika.

Firma Agresta oferuje nawóz siarkowo-azotowy Stercosul. Jest on dedykowany roślinom siarkolubnym, jak rzepak i inne wytwarzające dużo tłuszczu oraz biomasy (kukurydza, ziemniak, burak - patrz zdjęcie oraz zboża). Składnikiem głównym jest tiosiarczan amonu (tzw. ATS). Stercosul zawiera ok. 12% azotu w formie amonowej i ok. 64% siarki w formie tiosiarczanu. Związek ten w glebie w połowie przechodzi do formy siarczanowej (łatwo dostępnej da roślin) a w połowie do siarki elementarnej, która uzupełnia zasób składnika w glebie, choć nie jest bezpośrednio dostępna.

Agresta Sp. z o.o. informuje, że ATS jest bardzo popularny w Ameryce Północnej. Stosowany jest też na zachodzie Europy. Nawóz Stercosul jest polecany jako dodatek do r.s.m. w stężeniu 10–15% (wg informacji firmy dobrze się z nim miesza i ma tę samą gęstość co r.s.m. 32-procentowy). Firma poleca go także jako dodatek do mocznika stooswanego w płynie i gnojowicy.

Firma informuje, że nawóz działa jeszcze jako bloker jonów niklu w glebie. Nikiel jest pierwiastkiem aktywującym ureazę – enzym rozkładający mocznik. Można zatem powiedzieć ze nawóz ten pośrednio działa jak inhibitor ureazy, który będzie jednym z obowiązkowych składników mocznika do stosowania w stanie stałym. Nawóz kosztuje około 2,4 zł/kg.
tcz


Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)