Nawóz w lutym można wywozić na pole, ale już nie można go rozrzucać

Czy wiesz, że nawozy naturalne mogą być wywożone na pole cały rok? Przepisy programu azotanowego nie zabraniają tego, jeżeli robisz to w celu składowania obornika na polu. Pryzma musi jednak być umiejscowiona poza terenami, z których odciek może dostać się do wód powierzchniowych. Ponadto nie może ona w tym samym miejscu przypaść prędzej niż po upłynięciu 5 lat.
Taka konstrukcja przepisów powoduje, że pojawiają się próby kombinowania, co "sprytniejszych" rolników. Przykładowo pojawił się pomysł, aby składowana w grudniu pryzma miała powierzchnię u podstawy... wielkości kilku hektarów, tyle ile ma całe pole! ;-) Wiecie o co chodzi?! Po prostu chce on rozwieść gnój na pole a w papierach wpisać że to nie było stosowanie ale składowanie (bo przecież w grudniu czy w styczniu stosować nie wolno, a składować już można). Nie jest on przecież winny temu, że pryzma nieco mu się rozciągnęła!
Jest inny absurd związany z przepisami programu azotanowego. Gdy mamy obornik wyprodukowany we własnym gospodarstwie, to mogę go wywieźć i na maksymalnie 6 miesięcy składować bezpośrednio na gruncie spełniając warunki związane z przenikaniem odcieków do wód (strefy buforowe, poza zagłębieniami terenu itd.). Jednak gdy kupuję obornik lub nawet nieodpłatnie go przyjmuję z innego gospodarstwa, to musi on już być na płycie obornikowej lub w innym miejscu zabezpieczonym przed odciekami, np. na grubej folii. Bezpośrednio na gruncie już takiego nie wolno mi składać. Wiedzieliście o tym?
Wokół programu azotanowego narosło przez 1,5 roku jego obowiązywania w nowej wersji dziesiątki mitów. Jedne z nich wynikają z niedoinformowania, inne z przekazywanych na szkoleniach błędnych informacji. Ale większość z nich to efekt niechlujne utworzonych przepisów! Kilkanaście z najważniejszych mitów i najczęściej powtarzanych wyjaśniamy i pokazujemy jakie są fakty w lutowym wydaniu "top agrar Polska" Zapraszamy do zapoznania się z nimi, a może nie taki straszny wilk, jak go malują lub wprost przeciwnie.
tcz
