StoryEditor

Niepokojące zakwaszenie gleb w Polsce

Od wielu lat GUS opracowuje coroczne raporty o stanie krajowego środowiska. Zawierają one analizę wybranych jego elementów, niektórych ściśle związanych z rolnictwem, np. ocenę stanu zakwaszenia gleb w Polsce.
18.12.2020., 10:12h
Zakwaszenie gleb znacząco ogranicza produkcję roślinną i podnosi jej koszty, a poniesione dodatkowe nakłady, np. na nawożenie, jest mało efektywne. Podatność naszych gleb na ten proces wynika w głównej mierze z ich budowy geologicznej. Ponad 90% obszaru Polski ma gleby wytworzone z kwaśnych skał osadowych, powstałych w wyniku wymywania kationów o charakterze zasadowym (Ca2+ i Mg2+). Proces ten stymulowany jest zwykle przez opady oraz niskie temperatury, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

W latach 2016–2019 najwięcej gleb bardzo kwaśnych i kwaśnych stwierdzono w województwie podlaskim i podkarpackim – od 61 do 80%. W województwach: lubelskim, mazowieckim, łódzkim, śląskim i małopolskim wskaźnik ten wyniósł 41–60%. Najmniejszy ich udział miało natomiast woj. opolskie < 20%. Niekorzystna sytuacja, nawet w województwach o najwyższym wskaźniku zakwaszenia gleb, nie oznacza, że wszystkie pola wymagają drastycznych interwencji nawozowych. Badania pokazują bowiem, że nawet w woj. podlaskim i podkarpackim zabieg wapnowania gleb jest zbędny dla 22 i 14% przebadanych prób (patrz tabela).

Eliminowanie tego niekorzystnego rolniczo stanu wymaga stosowa...
Pozostało 55% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. kwiecień 2024 10:44