Nowe przepisy UE w zakresie zdrowia roślin
Przedsiębiorcy rolni, warzywni, czy handlujący materiałem szkółkarskim będą od 14 grudnia 2019 r. objęci nowymi wymogami UE w zakresie zdrowia roślin. Kogo dotyczą, jakich roślin, co zmienia się w przepisach i dokumentacji – to zagadnienia poruszane na szkoleniu zorganizowanym 7 i 8 listopada b.r. przez WIORiN w Poznaniu.
Nowe rozporządzenie
Katarzyna Radziejewska, kierowniczka działu fitosanitarnego WIORiN w Poznaniu (patrz galeria), omówiła podczas szkolenia skutki nowego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2016/2031, które ma obowiązywać przedsiębiorców od 14.12.2019 r. Na mocy tego dokumentu zostanie utrzymana większość dotychczas obowiązujących rozwiązania, jednak po ich modyfikacji. Dotyczą one m.in.
- zwiększenia zakresu rejestracji profesjonalnych podmiotów gospodarczych
- prowadzenia przez podmioty gospodarcze oceny zdrowotności towaru, a tylko w wyjątkowych sytuacjach przez WIORiN
- zaopatrzenia określonych przepisami materiałów w paszporty roślin – nie dotyczy to kwalifikowanego materiału zbóż
- wydawania przez podmioty profesjonalne paszportów roślin
- ujednolicenie w UE formatów i wyglądu paszportów roślin (patrz foto))
- urzędowego nadzoru nad podmiotami profesjonalnymi.
- importują do UE towary roślinne wymagające świadectwa fitosanitarnego
- przemieszczają w UE materiał roślinny wymagający paszportu
- są upoważnione do wydawania paszportów roślin. Dokumenty te obowiązują m.in. wszystkie materiały przeznaczone do sadzenia, w tym sadzeniaki, rozsady, sadzonki, cebulki, czy materiał szkółkarski
- eksportują poza UE towary roślinne, dla których wymagane jest świadectwo fitosanitarne.
Regulacje prawne
Pani Joanna Wyszatkiewicz z Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin MRiRW (patrz galeria) omawiała z kolei na szkoleniu zagadnienia dotyczące wpływu nowych regulacji prawnych w zakresie zdrowia roślin na wytwarzanie, ocenę i oznakowanie towarowego materiału roślinnego. Rozporządzenie 2016/2031 i rozporządzenie wykonawcze (PHR) określają m.in. środki służące zapobieganiu występowania regulowanych agrofagów niekwarantannowych (RNQP). Są to np. działania inspekcji na polach, próbobrania, czy ocena laboratoryjna, które zdaniem departamentu powinny być stosowane bez uszczerbku dla dotychczas stosowanych procedur przyjętych we wcześniejszych dyrektywach dla określonych grup roślin i ich materiału siewnego lub rozmnożeniowego. W tym przypadku chodzi o działania związane z testami i doświadczeniami badawczymi, badaniami hodowlanymi, czyszczeniem, zaprawianiem, pakowaniem. Wytyczne te nie powinny ponadto dotyczyć materiału siewnego niezakwalifikowanego oraz eksportowanego poza UE.
[bie]
Przeczytaj również
Adam Błochowiak – Dyrektor WIORiN w Poznaniu
Katarzyna Radziejewska – Kierownik Działu Nadzoru Fitosanitarnego WIORiN w Poznaniu
Jolanta Wyszatkiewicz – Departament Hodowli i Ochrony Roślin MRiRW
fragment nowego rozporządzenia UE w zakresie zdrowia roślin
niektóre wymogi dotyczące rejestracji podmiotów profesjonalnych

wzór nowego, ujednoliconego w UE paszportu roślinnego