Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Nowe zagrożenia fitosanitarne – raport PIORiN

Obrazek

Na oficjalnej stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa pojawił się 27. raport, który opisuje nowe zagrożenia fitosanitarne.

Patrycja Bernat12 marca 2023, 08:00
Coraz większe uznanie zdobywają słodkie ziemniaki – Bataty. W Polsce ze względu na ograniczenia związane z przezimowaniem uprawy spotyka się w tunelach foliowych. Jednym z patogenów batata jest wirus chlorotycznej karłowatości batata – Sweet potato chlorotic stunt virus, który podlega obowiązkowi zwalczania w krajach Unii Europejskiej.

Patogen występuje w Ameryce: Kostaryka, USA i w krajach Ameryki Południowej, Afryce oraz południowej części Azji. W krajach Europy gatunek ten został stwierdzony po raz pierwszy w roku 2002 w Hiszpanii, a w 2020 roku odnotowano go w Portugalii. Styczeń 2022 – Węgry, wrzesień 2022 – Holandia, październik 2022 w próbce roślin pochodzących z Portugalii, a uprawianych w Belgii.


Grapevine red globe virus
znany jako patogen winorośli – Vitis vinifera, rozprzestrzenia się w Europie. Występuje w: Azji, Ameryce, Czechach, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Słowenii, na Węgrzech oraz Wielkiej Brytanii. Wirus występuje w formie bezobjawowej lub na zainfekowanych roślinach mogą pojawić się czerwone przebarwienia, plamy i cętkowatość na liściach.


Fusarium barchygibbosum to polifagiczny grzyb, który poraża różne gatunki roślin zielnych oraz zdrewniałych. Jego obecność odnotowana jest w Azji, Afryce, Ameryce i Australii. W krajach europejskich odnotowano jego obecność w Azerbejdżanie, Turcji oraz we Włoszech. Na ziemniakach grzyb wywołać może suchą zgniliznę bulw, która doprowadza do obumierania i mumifikacji.


Orientus ishidae (Matsumura) to pluskwiak z rodziny Cicadelidae. Jego obecność stwierdzona została w Ameryce Północnej, Azji oraz kilkunastu krajach Europy. Jest to polifag, który atakuje zdrewniałe gatunki liściaste. W latach 2014-2015 został po raz pierwszy wykryty w Polsce w województwach:
  • dolnośląskim,
  • małopolskim,
  • mazowieckim,
  • śląskim i wielkopolskim.
Źródło: PIORiN
fot. Envato.elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)