Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

O azocie z Agrosimexem

Obrazek

Firma Agrosimex zorganizowała I Kongres Nowoczesnych Technologii Nawożenia, na którym przedstawione zostały kwestie dotyczące m.in. działania azotu w związku z prawnymi możliwościami jego stosowania na wiosnę czy alternatywy, jeśli chodzi o azot z nawozów mineralnych.

Jacek Daleszyński20 lutego 2023, 13:27
– Zielony Ład będzie wyzwaniem dla naszych rolników. Ograniczanie stosowania nawożenia w najbliższej perspektywie do 2030 r. może spowodować spadek produktywności, a więc i dochodowości gospodarstw, a na to żaden rolnik nie może sobie pozwolić – mówił na rozpoczęciu Kongresu Piotr Barański, członek zarządu Agrosimex (na zdjęciu powyżej).
O polepszeniu wykorzystania składników z nawozów mineralnych mówił dr hab. Witold Szczepaniak, prof. UPP.
– Możliwe jest ograniczenie strat składników, ale całkowicie w praktyce nie da się ich wyeliminować. Można jedynie zmniejszyć w przypadku najważniejszego azotu albo straty gazowe, albo wymycie składnika skutkujące zanieczyszczeniem wód – mówił. Gazowo możemy stracić azot z form amonowej i amidowej, a przez wymycie z formy azotanowej. Dlatego ważne jest, aby stosować te formy w odpowiednich warunkach i oczywiście pod kątem kondycji ozimin – ten wątek jest najważniejszy pod kątem stosowania azotu w oziminach na wiosnę.
dr hab. Witold Szczepaniak, prof. UP w Poznaniu


– W ograniczaniu strat azotu pomaga jego wcześniejsze stosowanie. To jednak oznacza, że powinniśmy móc go stosować jeszcze w lutym. W tym roku przepis ten może wejść w życie, jednak sam przepis to jedno, a warunki polowe to drugie – mówił profesor. Podkreślał, że w warunkach obecnych nie trzeba obawiać się wymycia azotu do głębszych warstw, bo żeby takie zjawisko nastąpiło to na glebie lekkiej potrzebne jest blisko 180 mm deszczu na glebie lekkiej w ciągu dwóch tygodni.
Alternatywą dla azotu mineralnego mają być preparaty bakteryjne umożliwiające asymilację azotu atmosferycznego.

Bakterie z Hiszpanii

– Polska jest jednym z krajów, które najszybciej wprowadzają sposoby nawożenia oparte na bakteriach azotowych. Nasza firma zajmuje się tym już 13 lat, a od 10 lat w Polsce – mówił Emilio Marin z hiszapńskiej firmy Ceres Biotics. Firma zajmuje się głównie bakteriami żyjącymi w tkankach roślin, a specjalizuje się dziedziną wiązania azotu przez bakterie, np. Azotobacter.
Emilio Marin, Ceres Biotics


– W naszym przypadku zajmujemy się Azotobacter salinestris szczep 9690. Właśnie nr szczepu jest ważny, bo inny nie musi odznaczać się już taką samą skutecznością asymilacji azotu – mówił naukowiec. Azotobacter namnaża się w ciągu 24 godzin w temperaturze 4–45°C i przy pH środowiska 5–10.
– Bakterie Azotobacter  znajdują się w preparacie Rhizosum N Plus, który oferuje Agrosimex. W składzie znajdziemy też żelazo 0,45%, Mn 4,5%, oraz substancję organiczną, przynajmniej 80%. Preparat zarejestrowany jest w dawce 25–50 g/ha, w uprawach jarych w jednym zabiegu, a w ozimych w dwóch: jesienią i wiosną – mówił Krzysztof Zachaj z firmy Agrosimex.

Krzysztof Zachaj, Agrosimex


jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)