StoryEditor

Ochrona roślin: jak wieje, to nie pryskaj!

Sezon zabiegów ochrony roślin wciąż trwa, pomimo panujących suchych warunków. Jednak np. odchwaszczanie kukurydzy trzeba wykonać.
07.06.2023., 09:06h

Jaka prędkość wiatru przy opryskach?

Warto zatem pamiętać, że zabieg powinien być wykonany w warunkach, w których ciecz robocza nie będzie znoszona. Według przepisów nie może wiać mocniej niż 4 m/s. To warunek podstawowy, by nie uszkodzić upraw sąsiednich znoszoną cieczą (zdjęcie powyżej – burak uszkodzony herbicydem kukurydzianym). Nieco mniejsze zło jest wtedy, jeśli na sąsiedniej plantacji rośnie taka sama roślina lub z tej samej grupy, np. zboże. Wtedy ciecz zniesiona przez podmuchy wiatru (przy założeniu, że zaczęliśmy wykonywać zabieg w bezwietrznej pogodzie) nie musi wyrządzić szkody. Z praktyki jednak wiemy, że np. ciecz zawierająca regulator do skrócenia pszenżyta zniesiona na jęczmień może go uszkodzić (patrz zdjęcie poniżej).



„Zgodnie z art. 35 ustawy z 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin, środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu z zastosowaniem tych środków oraz planować stosowanie środków ochrony roślin z uwzględnieniem okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem.”

Jak postąpić, kiedy zniosło ciecz roboczą?

Przede wszystkim zawsze warto zwrócić się do właściciela sąsiedniej plantacji i spróbować załatwić sprawę polubownie. Jeśli uszkodzenie jest znaczące warto dochodzić odszkodowania w ramach obowiązkowej polisy OC rolnika i gospodarstwa. Ubezpieczyciel poinformowany przez rolnika, który uszkodził uprawę (lub przez poszkodowanego, jeśli sprawca zdarzenia udostępni informację, u kogo wykupił ubezpieczenie OC gospodarstwa) zjawia się na plantacji i ocenia wymiar szkód. W tym miejscu trzeba jasno zaznaczyć, że ubezpieczyciel nie zawsze uznaje swoją odpowiedzialność w zakresie szkód, bo o tym mogą zdecydować szczegóły.

Widmo grzywny i kontrola PIORiN

Warto pamiętać, że sąsiad opryskując przy zbyt silnym wietrze naraża się na kontrolę PIORiN i grzywnę związaną z niedopełnieniem obowiązku wynikającego z przepisów. Przed informowaniem jednak instytucji kontrolujących m.in. wykonywanie zabiegów ochrony roślin sugerujemy dogadanie się z sąsiadem. Zdarzają się jednak przypadki, że ten nie czuje się winny uszkodzeniu uprawy.

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 22:43