Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Ochrona roślin: jak wieje, to nie pryskaj!

Obrazek

Sezon zabiegów ochrony roślin wciąż trwa, pomimo panujących suchych warunków. Jednak np. odchwaszczanie kukurydzy trzeba wykonać.

Jacek Daleszyński7 czerwca 2023, 09:34

Jaka prędkość wiatru przy opryskach?

Warto zatem pamiętać, że zabieg powinien być wykonany w warunkach, w których ciecz robocza nie będzie znoszona. Według przepisów nie może wiać mocniej niż 4 m/s. To warunek podstawowy, by nie uszkodzić upraw sąsiednich znoszoną cieczą (zdjęcie powyżej – burak uszkodzony herbicydem kukurydzianym). Nieco mniejsze zło jest wtedy, jeśli na sąsiedniej plantacji rośnie taka sama roślina lub z tej samej grupy, np. zboże. Wtedy ciecz zniesiona przez podmuchy wiatru (przy założeniu, że zaczęliśmy wykonywać zabieg w bezwietrznej pogodzie) nie musi wyrządzić szkody. Z praktyki jednak wiemy, że np. ciecz zawierająca regulator do skrócenia pszenżyta zniesiona na jęczmień może go uszkodzić (patrz zdjęcie poniżej).„Zgodnie z art. 35 ustawy z 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin, środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu z zastosowaniem tych środków oraz planować stosowanie środków ochrony roślin z uwzględnieniem okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem.”

Jak postąpić, kiedy zniosło ciecz roboczą?

Przede wszystkim zawsze warto zwrócić się do właściciela sąsiedniej plantacji i spróbować załatwić sprawę polubownie. Jeśli uszkodzenie jest znaczące warto dochodzić odszkodowania w ramach obowiązkowej polisy OC rolnika i gospodarstwa. Ubezpieczyciel poinformowany przez rolnika, który uszkodził uprawę (lub przez poszkodowanego, jeśli sprawca zdarzenia udostępni informację, u kogo wykupił ubezpieczenie OC gospodarstwa) zjawia się na plantacji i ocenia wymiar szkód. W tym miejscu trzeba jasno zaznaczyć, że ubezpieczyciel nie zawsze uznaje swoją odpowiedzialność w zakresie szkód, bo o tym mogą zdecydować szczegóły.

Widmo grzywny i kontrola PIORiN

Warto pamiętać, że sąsiad opryskując przy zbyt silnym wietrze naraża się na kontrolę PIORiN i grzywnę związaną z niedopełnieniem obowiązku wynikającego z przepisów. Przed informowaniem jednak instytucji kontrolujących m.in. wykonywanie zabiegów ochrony roślin sugerujemy dogadanie się z sąsiadem. Zdarzają się jednak przypadki, że ten nie czuje się winny uszkodzeniu uprawy.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)