Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Close

Advertisement

Portal partner

Pada, ale większych zapasów wody nie ma

15.01.2020

Print

Pada, ale większych zapasów wody nie ma

Advertisement

Przelotne opady i pochmurna pogoda to od dłuższego czasu niemal codzienny widok za oknami. W miejscowościach, gdzie spadło kilka razy po 4–6 mm deszczu na polach z mocniejszymi glebami tworzą się nawet niewielkie zastoiska wody. Znacząco uzupełniła się ich wilgotność nawet do głębokości 100 cm (patrz mapa). Tylko punktowo, w rejonie Leszna (woj. wielkopolskie) i Myszkowa (woj. śląskie) wilgotność gleb w warstwie od 28–100 cm jest wciąż niewystarczająca i wynosi ok. 30–40%, chociaż płycej sytuacja ta wygląda lepiej.

W minionym tygodniu najwięcej deszczu spadło w północnym pasie Polski, a najmniej w południowym (patrz mapa opady). Poza obszarami górskimi pokrywa śnieżna nie występuje natomiast w żadnym rejonie kraju (patrz mapa). Brak większych opadów oraz okrywy śnieżnej to obecnie bardzo negatywne zjawiska. Mimo lekkiej poprawy poziomu rzek w kraju na polach, w rzekach i jeziorach większe rezerwy wody nie występują. Stany ostrzegawcze można obecnie zaobserwować tylko w rejonie Świnoujścia oraz brzegowej strefie Zatoki Gdańskiej i Helu (patrz mapa – stan rzek w Polsce).

Rozkład tygodniowej sumy opadów oraz wybrane maksymalne dobowe sumy opadów  (w okresie 7–14 stycznia 2020 r.)

AdvertisementStany wody na głównych rzekach i wybrzeżu Bałtyku (dane: 7–14 stycznia 2020 r.)Woda deszczowa w obecnym stanie nie zaspokoi wiosennych potrzeb roślin. Wiele z niej spływa i spłynie z powierzchni lub przesiąknie w głębsze warstwy. Jedynym jej magazynem z opóźnionym uwalnianiem zasobów były opady śniegu, ale tych nie oglądamy już od dłuższego czasu. Jeśli więc wiosna przyjdzie wcześniej i z wysokimi temperaturami, bieżąca wilgotność gleby szybko się wyczerpie. Jedynym rozwiązaniem jest inwestycja w systemy nawodnień, gdyż należy liczyć się z upowszechnianiem się w kraju deszczowania nie tylko upraw intensywnych (warzyw, wczesnych ziemniaków, odmian do przetwórstwa spożywczego, kwiatów, czy owoców jagodowych), ale także wysokotowarowych plantacji roślin rolniczych, w tym zbóż jakościowych, kukurydzy, buraków, rzepaku i soi – zwłaszcza w krytycznych okresach ich zapotrzebowania na wodę.
[bie]
Agrarsklep

top agrar Polska – roczna prenumerata

top agrar Polska – roczna prenumerata

Płacisz tylko

219.00 zł SPRAWDŹ

Widziałeś już nasze video "TEST: Siedem ciągników o mocy 100 KM"?

Read more in the premium version

article icon

Rynek zbóż: trudne decyzje w skupie. Pszenica w portach już po 1700 zł!

Read

Advertisement

b'\n'

Advertisement

More articles in this category