Pierwsza odmiana ziemniaka z firmy Bejo

Pierwsza odmiana ziemniaka z firmy Bejo

Po 15 latach badań holenderscy hodowcy wyhodowali pierwszą w ofercie firmy hybrydową odmianę ziemniaka.

r e k l a m a

Odmiana Oliver F1, bo o niej mowa jest owocem programu hodowlanego True Potato Seeds (TPS)charakteryzuje się lekko mączystymi bulwami, gładką skórką i, co podkreślają hodowcy, bardzo dobrym smakiem. Niewątpliwą ciekawostką jest fakt, że odmiana może być uprawiana bezpośrednio z nasion, a nie z sadzeniaków. Plon handlowy ma być osiągany w jednym roku. Szef działu hodowli Bert Schrijver podkreśla, że nasiona nowej odmiany są wolne od chorób i dzięki temu rośliny mają zapewniony zdrowy start wegetacji. Miały to udowodnić testy polowe u holenderskich rolników, które odbywały się przez ostatnie kilka lat.

Zdrowotność roślin uprawianych z nasion ma być szczególnie istotna dla regionów Afryki, Azji i Ameryki Środkowej, w której uprawia się ziemniaki z bulw i gdzie często długa i czasochłonna droga ich dystrybucji powoduje drastyczny spadek zdrowotności sadzeniaków. Bejo chce swoją nową odmianę pozycjonować właśnie w takich rejonach, gdzie szybki dostęp do sadzeniaków jest utrudniony. Odmiana będzie jednak testowana także w niektórych krajach Europy.
W programie TPS badane są kolejne odmiany ziemniaków.

jd, zródło: Bejo

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii