StoryEditor

V Forum Rolników i Agrobiznesu: Płodozmian opłacalny i zdrowy

Wymagania nowego zielonego ładu powodują, że będziemy musieli chronić mniejszą ilością środków ochrony roślin i oszczędniej nawozić. Wyzwaniem będzie też wprowadzenie bogatszych w gatunki płodozmianów. Jak rozwiązanie tego problemu widzi nasz ekspert prof. Hansgeorg Schönberger z firm doradczej N.U. Agrar?
27.11.2020., 14:11h
– Zanim upowszechnił się kombajnowy zbiór zbóż i rzepaku płodozmiany były bardzo kolorowe, były to nawet siedmiopolówki. Przykładowo w Niemczech na początku uprawiano koniczynę, czasem z trawami dla zwierząt przez nawet dwa lata, po niej siano pszenicę, następnie sadzono ziemniaki, po nich znowu przechodziła pszenica, często jara, potem owies, następnie żyto i wracano do koniczyny – rozpoczął wykład prof. Schönberger. Taki bogaty zestaw roślin powodował, że nie było tych problemów, z którymi borykamy się dzisiaj.

– Nasze zmianowanie stało się nudne, a przyczyną tego jest chemiczne zwalczanie chwastów i chorób. Radzimy sobie. z chwastami i nie musimy zmieniać upraw – tłumaczył ekspert. Z drugiej strony płodozmian z wyłącznie rzepakiem i kilkoma zbożami oraz wielkie pola to utrudnienie dla organizmów pożytecznych, gdyż nalatując one na wielkie pole zboża, trafiają jak ludzie na skraju Sahary – nie ma dla nich pożywienia przez ługi długi czas lotu. Jeszcze trudniej jest z zmianowaniu z burakiem jako jedyną rośliną dwuliścienną. Powoduje to, że w przyrodzie jest coraz mniej owadów pożytecznych. Konsumenci zaczynają...
Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 15:15