StoryEditor

Pola w Orłowie poligonem dla CIECH Sarzyna

W ramach Dnia Pola największy polski producent środków ochrony roślin CIECH Sarzyna zaprezentował na uprawach zbóż i kukurydzy firmowe produkty.
18.06.2018., 16:06h
Jednym z zaprezentowanych nowych produktów jest herbicyd Chwastox Compleks 260 EW przeznaczony do zwalczania najważniejszych chwastów dwuliściennych w uprawie pszenicy ozimej oraz na trawnikach. Połączenie trzech substancji aktywnych: MCPA, chlopyralidu i fluroksypyru, zdaniem producenta, pozwala na szybką i skuteczną eliminację chwastów, w tymi przytulia czepnej, chabra bławatka czy maku polnego. Produkt działa systemicznie, niszcząc zarówno cześć nadziemną, jak i korzenie chwastów.
Ochronę żyta, pszenicy jarej i jęczmienia przedstawiono z użyciem środka Chwastox Nowy Trio 390 SL, służącego w dawce 2 l/ha do zwalczania chwastów dwuliściennych w zbożach i na obszarach trawiastych. Jego s.cz, to: MCPA, mekoprop-P i dikamba.

Goście mieli ponadto okazję do sprawdzenia skuteczności działania w pszenicy ozimej, jęczmieniu ozimym, życie czy jęczmieniu jarym nowych firmowych nawozów dolistnych serii SARPLON, zawierające niezbędne dla roślin makro- i mikroelementy i, zdaniem firmowych ekspertów, wpływające korzystnie na wielkość i jakość plonu. Drugim produktem tej grupy to nawóz dolistny SARMIN maKSi, m.in. o wysokiej zawartości krzemu.

W warsztatach polowych uczestniczył także Adam Paradowski, ekspert IOR w Poznaniu w zakresie herbicydów. Zwrócił on uwagę m.in. na zjawisko powstawania odporności chwastów na niektóre s.cz. herbicydów, w tym sulfonylomoczniki. Problem ten, zdaniem eksperta, w mniejszym zakresie dotyczy środków firmy CIECH, które bazują na s.cz. MCPA. Drugim elementem jest dość duża możliwość łączenia firmowych preparatów z innymi herbicydami w celu zwiększenia zakresu zwalczanych chwastów, zwłaszcza jednoliściennych. Jako jedną z zalet prezentowanej grupy środków chwastobójczych prelegent wskazał także ich termin stosowania powschodowego, kiedy można lepiej rozpoznać zwalczane chwasty. Poruszony przez prelegenta temat kiły kapusty także pośrednio związany jest z niektórymi herbicydami z oferty firmy, które zwalczając chwasty kapustowate eliminują z pól żywicieli pośrednich tego patogenu.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 03:49