StoryEditor

Polowanie na omacnicę

Niezależnie od tego, czy chcemy walczyć w kukurydzy z omacnicą metodą biologiczną, czy chemiczną, a chcemy to zrobić skutecznie, powinniśmy opierać się na monitoringu. 
03.05.2017., 09:05h

Przy walce biologicznej trzeba ustalić termin pierwszego wyłożenia kruszynka, który powinien przypadać na początku składania jaj przez samice. Z kolei w metodzie chemicznej  trzeba uchwycić moment masowych wylęgów gąsienic z jaj. 

Gąsienice mimo niewielkich rozmiarów bardzo szybko rozchodzą się po roślinie i chowają w jej zakamarkach, gdzie są mniej narażone na insektycydy, zwłaszcza o kontaktowym działaniu.  Pamiętajmy, że monitoring omacnicy jest niezbędny, ponieważ naloty samic są rozciągnięte w czasie i niekiedy trwają od końca 1. dekady czerwca aż do 2. połowy sierpnia. W tym czasie składają one jaja,  z których w zależności od temperatury po 4–7, a niekiedy nawet i po 10 dniach wylęgają się gąsienice. Dzięki pułapkom można wytypować konkretne dni, w trakcie których zabiegi będą najefektywniejsze. W praktyce najczęściej wykorzystuje się pułapki feromonowe lub świetlne.

Pułapki feromonowe

Jak sama ich nazwa wskazuje, opierają się na zapachu. Ma on zwabić szkodnika w konkretne miejsce, aby można było go policzyć. Najczęściej opierają się one na syntetycznych feromonach płciowych samic, dlatego też zwabiają jedynie osobniki męskie. W każdej pułapce umieszcza się dyspenser feromonowy. 

Aktualnie wykorzystuje się trzy typy pułapek feromonowych, które różnią się budową, a mianowicie:

* pułapka trójkątna – składa się z trójkątnego daszka zrobionego z PCV, najczęściej białego, do wnętrza którego wkłada się podłogę lepową, na której umieszcza się dyspenser feromonowy. Motyle zwabiane zapachem wlatują do jej wnętrza i przyklejają się do podłogi;

* pułapka kominowa  – składa się z plastikowego pojemnika barwy zielonej, żółtej lub białej, ewentualnie miksu tych kolorów, z otworem wlotowym dla motyli po stronie górnej, tuż pod daszkiem. Feromon umieszcza się w koszyczku pod daszkiem; 

* pułapka więcierzowa – jest zbudowana z drobnooczkowej siatki, która przypomina dzwon. Feromon umieszcza się na dole pułapki, gdzie przez duży otwór motyle dostają się do jej wnętrza, a następnie przez przewężenie dostają się do kosza chwytnego, tzw. eklektora, z którego nie mogą wylecieć. Ten typ pułapki służy do odławiania żywych motyli. 

Ile i kiedy wystawić?

Na powierzchni 1–5 ha należy zamontować nie mniej niż 2 pułapki  feromonowe. Powinny one znaleźć się w różnych miejscach pola. Najlepiej jedną umieścić od strony najczęściej wiejących wiatrów, a drugą od strony najbliższego pola po kukurydzy, ewentualnie większych zarośli śródpolnych. Na plantacjach powyżej 10–20 ha  powinny być 4 pułapki. Najodpowiedniejszym momentem do ich montażu jest koniec maja lub 1. dekada czerwca. Powinny być obserwowane 1–2 razy w tygodniu. 

 

 

Wiećej na temat monitoringu omacnicy prosowianki, typów pułapek oraz ich ceny i sposobu użytkowania przeczytanie w najnowszym numerze "top agrar Polska" (5/2017).

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 00:29