StoryEditor

Polowe manewry z Syngentą

  „Pola Klasy S” to pokazy plenerowe organizowane od kilku lat przez firmę Syngenta. Podczas tej imprezy rolnicy i zaproszeni goście mają możliwość zapoznania się z nowymi odmianami i sprawdzenia skuteczności działania technologii ochrony Syngenta.
27.06.2016., 20:06h

Tegoroczna edycja imprezy jest już na półmetku. Mimo, że pogoda nie zawsze sprzyjała pokazy polowe odwiedziło blisko trzy tysiące rolników. Jak co roku firma pokazała efekty zastosowanych technologii ochrony zbóż i rzepaku, specjalnie dostosowanych do warunków pogodowych panujących w każdej z lokalizacji. Na uwagę zasługują efekty zastosowania fungicydu zbożowego Seguris Opti czy herbicydu zwalczającego chwasty jednoliścienne –Axial 50 oraz Symetry w rzepaku.

Wspomniany Seguris Opti to połączenie dwóch fungicydów – Seguris 215 SC (125 g/l izopirazam + 90 g/l epoksykonazol) oraz Olympus 480 SC (80 g/l azoksystrobina + 400 g/l chlorotalonil). Przeznaczony jest do zwalczania zwłaszcza w zbożach septoriozy i rdzy. Rekomendowany termin stosowania to faza BBCH 37–51. 

Z kolei Axial 50 EC zarejestrowany jest do zwalczania chwastów jednoliściennych, m.in. na miotłę zbożową, owies głuchy, wyczyniec polny, chwastnicę jednostronną. Zarejestrowany jest jesienią i wiosną od fazy wykształconego 1 liścia (BBCH 11) miotły zbożowej do stadium widocznego liścia flagowego (BBCH 37) rośliny uprawnej. Może być stosowany w takich zbożach, jak: pszenica ozima, jęczmień ozimy, pszenżyto ozime, żyto, pszenica jara, jęczmień jary. Zawiera on 50 g/l pinoxadenu. Zalecana dawka: 0,6 – 0,9 l/ha miotła zbożowa i owies głuchy, 0,9 – 1,2 l/ha wyczyniec polny.

Nowością w ochronie rzepaku firmy Syngenta na ten sezon jest fungicyd Symetra 325 SC. Jest to środek grzybobójczy w formie koncentratu w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, o działaniu wgłębnym i układowym, do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie rzepaku ozimego przed zgnilizną twardzikową. Zawiera on 125 g izopirazamu w 1 litrze środka oraz 200 g azoksystrobiny w 1 litrze środka.

Na tegorocznych Polach Klasy S nie zabrakło również nowości odmianowych. Wśród nich na uwagę zasługuje jęczmień Hyvido Wootan, pszenica Delawar oraz rzepak SY Florida F1

Oprócz lustracji pól, omówienia zastosowanych programów ochrony i indywidualnych porad ekspertów, Syngenta proponuje także różne konkursy. W tym roku największą atrakcją jest pierwszy w Polsce Konkurs na Operatora Opryskiwacza Roku 2016. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat właściwej aplikacji środków ochrony roślin, stosowania zasad BHP oraz nowoczesnych technologii w rolnictwie. 

Eliminacje odbywają się w każdej lokalizacji, podczas cyklu imprez Pola Klasy S. Pierwszy etap obejmuje część teoretyczną, po której najlepsza siódemka przechodzi do części praktycznej. W drugim etapie jury konkursu odwiedza gospodarstwa, w których pracują kandydaci na najlepszego Operatora Opryskiwacza. Po tych wizytach zostanie wyłoniona jedna osoba z danej lokalizacji. Osoba ta w finale zmierzy się w walce o tytuł najlepszego Operatora Opryskiwacza 2016. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się na spotkaniu Interra Farm na początku lipca. Każdy z uczestników przystępujących do finału otrzyma nasiona jęczmienia ozimego Hyvido o wartości 250 zł, oraz inne upominki. Zdobywca pierwszego miejsca oprócz prestiżowego tytułu otrzyma nagrodę główną wartą 20 000 zł - opatentowane przez Syngenta urządzenie Heliosec®. 

Aktualnie w Polsce znajduje się tylko jedno  tego typu urządzenie – w gospodarstwie sadowniczym Państwa Puncewiczów w Lewiczynie w woj. mazowieckim. Heliosec® służy do zagospodarowania ciekłych pozostałości środków ochrony roślin poprzez odparowanie w urządzeniu wody, a następnie na bezpiecznym utylizowaniu pozostałego osadu.

Fot. firmowe

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 12:11