Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Ponad 20% terytorium UE w stanie ryzyka suszą, a w Hiszpanii na pomoc przeznaczają już 2,2 mld euro

Obrazek

Wiosną tego roku odnotowano najgorętszy i najsuchszy kwiecień w historii. Hiszpański rząd zatwierdził właśnie plan pomocowy o wysokości 2,2 miliarda euro. Ponad 20% terytorium powierzchni Unii Europejskiej w stanie ostrzeżenia.

Patrycja Bernat15 maja 2023, 11:20
W czwartek 11 maja 2023 roku hiszpański rząd zatwierdził plan pomocy rolnikom, który opiewa na wartość ponad 2,2 miliarda dolarów. Ma na celu wspomóc rolników, a tym samym konsumentów w walce z suszą i jej konsekwencjami. Kwiecień w Hiszpanii został określony jako najgorętszy i najbardziej suchy w historii.
Środki te to 1,4 miliarda euro z ministerstwa środowiska na walkę z suszą, oraz na zwiększenie dostępności wody, a także 784 miliony euro pochodzące z zasobów ministerstwa rolnictwa, te pieniądze natomiast mają pomóc rolnikom w utrzymaniu produkcji i tym samym pozwolą uniknąć niedoboru żywności.

Historyczna susza w kwietniu

Wiosną tego roku odnotowano najgorętszy i najsuchszy kwiecień w historii. Hiszpański rząd zatwierdził właśnie plan pomocowy o wysokości 2,2 miliarda euro. 

W czwartek 11 maja 2023 roku hiszpański rząd zatwierdził plan pomocy rolnikom, który opiewa na wartość ponad 2,2 miliarda dolarów. Ma na celu wspomóc rolników a tym samym konsumentów w suszą, która swoje apogeum odnotowała w kwietniu. Miesiąc ten został określony jako najgorętszy i najbardziej suchy w historii. 
Środki te to 1,4 miliarda euro z ministerstwa środowiska na walkę z suszą, a także na zwiększenie dostępności wody, a także 784 miliony euro pochodzące z zasobów ministerstwa rolnictwa, te pieniądze natomiast mają pomóc rolnikom w utrzymaniu produkcji i tym samym pozwolą uniknąć niedoborom żywności. 
Plan pomocy rolnikom pojawił się dzień po tym, jak hiszpański rząd ogłosił, że osoby, których praca wykonywana jest na zewnątrz, a więc budowlańcy, osoby zajmujące się utrzymaniem porządku itd., będą zwolnieni z obowiązku pracy, w momencie, kiedy biuro meteorologiczne wyda alarm o wysokiej temperaturze.

- Hiszpania jest krajem, który jest przyzwyczajony do okresów suszy, ale nie ma wątpliwości, że w wyniku zmian klimatu, których doświadczamy, obserwujemy znacznie częstsze i bardziej intensywne wydarzenia i zjawiska – powiedziała minister środowiska Hiszpanii, Teresa Ribera. - Musimy się na to przygotować, wykorzystując wszystkie możliwości techniczne, które Hiszpania zgromadziła i rozwinęła przez wiele lat. Musimy poradzić sobie z epizodami takimi jak obecny – a to wymaga planowania, działań strukturalnych, a także, oczywiście, krótkoterminowych i natychmiastowych planów pomocy – dodała.

784 miliony euro dla hodowców zwierząt i producentów zbóż

Jak przekazał minister rolnictwa Luis Planas, większość pieniędzy z puli 784 milionów euro, zostanie przekazana na bezpośrednią pomoc dla hodowców zwierząt, oraz producentów zbóż, którzy mają otrzymać ulgi podatkowe.
- Głównym celem jest zapewnienie ciągłości produkcyjnej naszego sektora pierwotnego – naszych rolników i hodowców zwierząt gospodarskich – aby mogli produkować żywność, co jest podstawowym elementem, jeśli chodzi o zapewnienie naszym obywatelom, ale które jest również bardzo ważne, jeśli chodzi o ceny żywności – powiedział Luis Planas.
Cała Hiszpania jest dotknięta suszą od stycznia 2022 r., zasoby wody w Katalonii są tak małe, że władze w marcu wprowadziły przepisy, które mówią o redukcji aż o 40% zużycia wody dla produkcji rolnej, redukcję o 15% wody wykorzystywanej w sektorze przemysłowym, a dla mieszkańca zmniejszenie zużycia z 250 na 230 litrów.

Ponad 20% terytorium UE znajduje się w stanie ostrzeżenia przed suszą

Według najnowszej mapy opublikowanej na stronie European Drought Observatory, na chwilę obecną 21,6% terytorium Unii Europejskiej znajduje się w stanie ostrzeżenia, a 3,2% w stanie alarmowym. Bernat Patrycja
Źródło: edo.jrc.ec.europa.eu/ theguardian


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)