Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Poniedziałek 24 stycznia pod znakiem protestów

Obrazek

Tym razem protestować będą plantatorzy buraka. W poniedziałek, 24 stycznia 2022 r., zapowiedziane są dwa protesty. Organizują się plantatorzy związani ze spółkami Südzucker Polska i Nordzucker Polska.

Tomasz Czubiński21 stycznia 2022, 14:38

Plantatorzy z południa Polski planują spotkać się o godz. 12.00 przed siedzibą Südzucker Polska we Wrocławiu (ul. Muchoborska 6). Mają kilka postulatów:

  • podwyższenie cen kontraktowanych i nadwyżkowych buraków cukrowych – do poziomu minimum 35 €/t;
  • gwarantowanie ceny skupu buraków (zapewnienie minimalnego przychodu);
  • przejrzyste umowy kontraktacji;
  • wyższe premie za wczesne i późne dostawy;
  • szybsze rozliczenie i wypłata należności z tytułu dostarczonych buraków;
  • koszty logistyki ponoszone przez producenta cukru.

Wystosowali petycję do prezesa zarządu Südzucker Polska S.A. Mariusza Pawełka. Czytamy w niej m.in. o poważnym kryzysie w sektorze buraków cukrowych, który jest spowodowany drastycznym wzrostem cen środków produkcji, w szczególności nawozów. Wśród plantatorów umacnia się przekonanie o słuszności rezygnacji z uprawy buraków cukrowych, zwłaszcza, że lepszy dochód można uzyskać z upraw alternatywnych, m.in. z rzepaku, pszenicy ozimej czy kukurydzy. Przejawem tego jest zwiększenie areału zasiewów ozimin u znacznej części plantatorów oraz planowane na wiosnę zasiewy kukurydzy.

Plantatorzy podkreślają, że dotychczasowa propozycja warunków kontraktacji przedstawiona przez Südzucker Polska S.A. (proponowany poziom cen, system premii, terminy płatności i skomplikowany sposób rozliczenia) nie jest do zaakceptowania przez rolników uprawiających buraki cukrowe. Według nich warunki te znacznie odbiegają od oczekiwań i nie pokrywają kosztów produkcji. Przypominają zarządowi o bezpieczeństwie dostaw surowca do zakładów produkcyjnych, czego gwarantem jest godziwa cena za korzenie buraka. Żądamy od Südzucker Polska S.A. traktowania plantatorów buraka cukrowego z należytym szacunkiem!

Protest także na północy

Również o godzinie przed cukrownią w Chełmży (ul. Bydgoska 4) będzie miał miejsce drugi protest. tam rolnicy chcą swoje postulaty, głównie cenowe, przedstawić zarządowi spółki Nordzucker Polska.Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)