Weź udział w konkursie i wygraj odpicowanego Ursusa!  
   

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Susza 2019: Spadł upragniony deszcz, ale nie wszędzie

31.07.2019

Drukuj

Susza 2019: Spadł upragniony deszcz, ale nie wszędzie

Artykuł dostępny

r e k l a m a

Taki mamy klimat…, mówiła swego czasu była wicepremier… . I rzeczywiście, taki jest realny obraz skrajnej suszy i trwających na naszych oczach zmian klimatycznych. Kolejny rok znacznego niedoboru opadów skutkuje w kraju miejscowymi rzęsistymi opadami deszczy, gradu, którym towarzyszy silny wiatr, wyrządzając w niektórych miejscowościach, obecnie zwłaszcza na Lubelszczyźnie i w Małopolsce, duże straty w uprawach i obiektach gospodarczych.

Minionej doby także popadało, lecz jak wynika z sygnałów docierających do naszej redakcji, były one bardzo nierównomierne. Co zaskakujące, nawet w ramach powiatu, czy gminy różnice sięgały kilkudziesięciu milimetrów. I tak np. w Wielkopolsce w rejonie Opalenicy czy Nowego Tomyśla spadło wczoraj ponad 30 mm deszczu (30 l wody/m2), a w okolicach Wrześni czy Śremu tylko 4–5 mm.

r e k l a m a

Opady nie zmieniły też istotnie w kraju uwilgotnienia gleby, zwłaszcza w niższych partiach. Tam gdzie popadało w ciągu kilku minionych dni sytuacja ta poprawiła się jedynie na poziomie 0–7 cm. Gleba na tej głębokości jest dość wilgotna w województwach: małopolskim, opolskim czy dolnośląskim. Dobre warunki wilgotnościowe panują też na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego czy lubelskiego. Co ważne, wyraźnie poprawił się bilans wodny w woj. lubuskim, gdzie Klimatyczny bilans wodny (KBW) w sześciodekadowym raporcie za okres od 21 maj do 20 lipca wskazuje największy deficyt wody, wynoszący 240–250 mm (patrz mapa I, źródło IMGW).