Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Poplony można orać bez mieszania z glebą

Obrazek

W gospodarstwach nieprowadzących produkcji zwierzęcej zamiast obornika często stosuje się poplony przed uprawą buraków cukrowych. Jak dobrze przygotować jesienią takie stanowisko?

Jacek Daleszyński6 listopada 2019, 10:26
Międzyplony ścierniskowe zasiane nawet pod koniec ustalonego terminu, czyli do 20 sierpnia muszą być na polu utrzymywane do 15 października, więc można już od jakiegoś czasu je likwidować. Pomimo suchego lata wilgotna jak do tej pory jesień pozwoliła na silny rozwój wysiewanych mieszanek poplonowych.

Mocno wyrośnięte rośliny, np. wciąż najpopularniejsza gorczyca mogą stwarzać problem podczas orki. Rośliny można wcześniej potalerzować co usprawni orkę. Przyspieszy to też ich rozkład w stosunku do przyoranych całych roślin, ale także z rozkładem tych drugich nie będzie problemu. Warto jednak pamiętać, że im głębiej przyorany poplon tym nieco dłużej będzie się rozkładał, ale jednocześnie lepiej zostanie przykryty. Samo przykrycie roślin zależy też od wyposażenia pługa. Najlepiej sprawdzają się tutaj przedpłużki i ścinacze naroży.

Jeśli prowadzi się uprawę bezorkową to poplon można zmulczować lub pozostawić do wiosny bez żadnego zabiegu. Zwolennicy takiego rozwiązania twierdzą, że wtedy międzyplon spełnia swoją rolę, bo korzenie roślin pozostają w glebie nienaruszone, co przedłuża efekt naturalnego spulchnienia. Orka natomiast ma negatywny wpływ na ten czynnik.

Ta kwestia m.in. będzie przedmiotem dyskusji na pierwszym panelu uprawowo–technicznym podczas naszego IV Forum Rolników i Agrobiznesu, które odbędzie się już 20 listopada w Poznaniu. Szczegóły znajdziesz TUTAJ.jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)