Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Powrót do epoki dziabki, haczki i motyki, zbierania stonki w butelkę czy... robotyzacja – VII Forum Rolników i Agrobiznesu

Obrazek

Kłody rzucane pod nogi rolników, w sytuacji, gdy tyle mówi się o bezpieczeństwie żywnościowym świata budzą wśród naszej branży zdziwienie, niedowierzanie i oburzenie. Czy musimy się z nimi pogodzić i jak im zaradzić?

Tomasz Czubiński19 października 2022, 08:00

Z jednej strony szalejące ceny nawozów. Z drugiej wycofane sprawdzone i tańsze środki ochrony roślin. Z trzeciej coraz więcej obostrzeń i wąskie okna na wykonywanie zabiegów chemicznych. Z czwartej presja społeczna i władzy na ekologizację produkcji. Na koniec wymagania jakościowe i konieczność zaspokojenia głodnej ludzkości świata. Jak temu sprostać?

Jednym z rozwiązań jest mechanizacja zwalczania chwastów. Czy ten sposób jednak możliwy jest dla wszystkich rolników? Przecież firmy rozwijają sprzęt zautomatyzowany, na który stać będzie tylko bogatych. W ogrodnictwie można wykorzystać prace ręczną. A co ze średniakami?

Sposobem na choroby może okazać się precyzyjne wyznaczanie terminu i dawki organicznego zasobu fungicydów. Firmy pracują nad preparatami biologicznymi i biostymulacją systemu odpornościowego roślin. To jednak tylko wspomaganie, a nie rozwiązanie problemu chorób. Rolnictwo precyzyjne oparte o GPS-y i stacje pogodowe, to znowu rozwiązanie dla bogatych. A co ze średniakami?

Co zatem pozostaje średniakom, gospodarującym na powierzchni 20-200 ha? Okazuje się, że są metody, które choć w części zmniejszą presję szkodników, chorób i chwastów. Wyjść trzeba od zdrowej gleby i płodozmianu. Jak to robić i jak postępować dalej? O tym porozmawiamy podczas tegorocznego Forum Rolników i Agrobiznesu 29 listopada na Sali Ziemi w Poznaniu.

Podczas Sesji uprawa/technika II wysłuchać będzie można ekspertów z branży:

  • dr hab. Łukasz Sobiech z UP w Poznaniu powie o nowoczesnej strategii ochrony roślin w uprawach łanowych i szerokorzędowych.
  • Herman Hanhart z Izby Rolniczej Nadrenii, Północnej-Westfalii omówi zagadnienie zdrowia roślin przez cały okres wegetacji w perspektywie ograniczenia środków ochrony roślin i substancji czynnych.
  • Dariusz Szymanski z firmy Bayer opowie o możliwościach elastycznej ochrony fungicydowej zbóż nowymi środkami firmy Bayer.
  • Tomasz Towpik z firmy Horsch Polska odpowie na pytanie siewnik, pielnik czy opryskiwacz – przyszłość ochrony roślin uprawnych zależnie od rozstawy rzędów

Forum już 29 listopada 2022 r. Sesja uprawa/technika II rozpoczyna się o godz. 13.40Zapraszamy serdecznie!

tczPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)