Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Produkcja polskiego ziemniaka ma silne wsparcie MRiRW

Obrazek

MRiRW J.K. Ardanowski odwiedził niedawno jedną z terenowych placówek naukowych – Zakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka IHiAR – PIB w Boninie. Wizyta ta ma szansę stać się jednym z bodźców w rozwoju produkcji polskiego ziemniaka.

Janusz Biernacki25 czerwca 2020, 09:15
– Dzięki nauce, działaniom spółek skarbu państwa i organizacji zrzeszających producentów uda się zrobić wszystko, aby uprawa ziemniaków, która była w Polsce ogromna, wróciła do polskich gospodarstw – mówił Minister rolnictwa J.K. Ardanowski, który niedawno odwiedził Zakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie.

Jednymi z ważniejszych wymogów rozwoju tego sektora w kraju jest dalsza poprawa jakości i zdrowotności ziemniaków na rynku wewnętrznym, a zwłaszcza towaru przeznaczonego na eksport, udoskonalenie i wdrażanie do praktyki metod precyzyjnej diagnostyki chorób kwarantannowych, czy zwiększenie krajowej produkcji skrobi.
Zaprezentowane przez pracowników naukowych Instytutu metody badań i oceny bulw w zakresie wykrywania i oceny organizmów kwarantannowych mają, zdaniem ministra, rewolucyjne znaczenie przede wszystkim pod kątem jakości ziemniaka i zwiększenia możliwości jego eksportu.

– Rozwiązanie problemu chorób ziemniaka jest jednym z głównych zadań stojących w tej chwili przed nauką rolniczą, również przed inspekcją ochrony roślin i nasiennictwa. Dlatego z nadzieją patrzę na testy prowadzone przez Instytut, które w szybki sposób potrafią określić obecność lub brak chorób kwarantannowych. Takie proste, szybkie i wiarygodne badania są sposobem na uwolnienie Polski od tych patogenów i rozszerzą możliwości eksportowe – podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski.

Tworząc Polską Grupę Spożywczą w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową, resort chce także rozwinąć w Polsce produkcję ziemniaka skrobiowego. Minister rolnictwa zauważył także, że uprawa ziemianka wpisuje się w strategię zielonego ładu, bioróżnorodności i europejską wizję rolnictwa zrównoważonego.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)