Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Przybywa chwastów roślin uprawnych

Obrazek

Rolnicy prowadzący konwencjonalną produkcję roślinną muszą zmagać się z nasilająca się odpornością chwastów. I to w każdym zakątku globu. Bardzo problematyczne są chwasty jednoliścienne, bo oprócz tych znanych na polach pojawiają się też nowe gatunki.

Jacek Daleszyński5 sierpnia 2021, 13:45
Naukowcy z brytyjskiego Rhotamsted Institute poinformowali ostatnio, że w Europie niektóre kraje, m.in. Francja, Szwajcaria, Hiszpania i Dania, a także Anglia zgłaszają problem z nieznanym do tej pory chwastem jednoliściennym – tzw. szczurzą kostrzewą (na zdjęciu). To gatunek jednoroczny, występujący w naszej strefie klimatycznej dość powszechnie na nieużytkach, terenach przemysłowych czy kolejowych. Nie był jednak obecny do tej pory na gruntach uprawnych. Po drugiej stronie globu, w Australii, gatunek ten z kolei zachwaszcza zboża już od 50 lat.

Dr Lucie Büchi, która kieruje projektem monitorującym występowanie chwastu na terenie Wielkiej Brytanii, poinformowała, że wśród rolników prowadzona jest właśnie ankieta w celu stwierdzenia, gdzie dokładnie gatunek ten zachwaszcza uprawy i w jakim stopniu jego rozprzestrzenianie się ma związek z systemem uprawy roli. W przypadku wystąpienia kostrzewy na polu rolnik będzie poproszony o przesłanie próbki nasion do dalszych analiz, m.in. sposobu adaptacji tego „nierolniczego” dotąd chwastu do warunków polowych. To chwast trudny do zwalczenia, więc jak podkreśla dr Büchi, problem musi być szybko zdiagnozowany, bo inaczej na Wyspach pojawi się drugi lisi ogon (wyczyniec), z którym w niektórych rejonach nie da się już walczyć ze względu m.in. na uodpornienie na herbicydy.

jd, fot. Gibson


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)