Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Rdza żółta ma też inne oblicze

Obrazek

Na liściach pszenżyta coraz częściej można spotkać rdzę żółtą. Jej poduszeczki z zarodnikami z czasem czernieją, lecz nie oznacza to, że grzyb zamarł i nie mamy już z nim problemu. Jest wręcz odwrotnie.

Janusz Biernacki19 czerwca 2019, 18:45
Rdzę żółtą można najczęściej i z największym nasileniem obserwować na pszenżycie i pszenicy ozimej. Ale poza owsem, dotyczy wszystkich zbóż. Jest dość łatwo do rozpoznania, gdyż jej uredinia są żółte i układają się na liściu liniowo, ale występując masowo powodują nekrotyczne plamy, podobne do septoriozy paskowanej liści. Skupiska zarodników z czasem ciemnieją, a po pęknięciu i rozsianiu się z powietrzem wykruszają się z powierzchni liścia, pozostawiając smugowate nekrozy.

Etap ich ciemnienia nie oznacza jednak zamierania, wręcz przeciwnie. Gdy wokół żółtych poduszeczek lub po ich zniknięciu na nekrotycznych paskach pojawiają się czarne poduszeczki oznacza to, że grzyb ma się dobrze i wszedł w swoje kolejne stadium rozwoju. Są to skupiska zarodników ostatniego etapu rozwoju – teliospor. Zjawisko to zachodzi zwykle w czerwcu, gdy atak danej rasy grzyba nastąpił wcześnie. Będzie ono na polach coraz częściej obserwowane, gdyż dotarły do Polski rasy o dużych możliwościach adaptacyjnych do zmieniających się warunków środowiska. Krzyżując się tworzą nowe typy, które atakują odmiany uznawane dotychczas za odporne.
W pszenżycie ozimym mniejszą podatność na infekcję sprawcy rdzy żółtej wykazują odmiany: Belcanto, Borwo, Kasyno, Sekret, SU Liborius i Tulus, a bardziej wrażliwe to: Palermo, Panteon, Rotondo i Trismart.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)