StoryEditorMateriał promocyjny

REKLAMA: Zwalczanie chwastów w uprawie kukurydzy – jak ważny jest wybór właściwego terminu i produktu

Kukurydza należy do roślin o dużej wrażliwości na konkurencję ze strony chwastów, szczególnie w wczesnych fazach rozwoju. Jest to szczególnie ważne w okresach suszy, wtedy  chwasty mogą wywierać bardzo niekorzystny wpływ na wzrost kukurydzy ze względu na rywalizację o dostępne zasoby wody. Jeśli taka sytuacja będzie się utrzymywać zbyt długo, rozwój kukurydzy ulegnie zahamowaniu, co spowoduje znaczną redukcję  plonów. Zachodzi zatem potrzeba szybkiego i skutecznego zwalczania chwastów.
10.04.2017., 15:04h

W doświadczeniach polowych przeprowadzonych przez Instytut Landesamt für Verbraucherschutz und Landwirtschaft, Paulinenau, w latach 1992–1994,  w pobliżu Berlina oceniano wpływ konkurencji chwastów na plon kukurydzy przeznaczonej na kiszonki.  Na poletkach doświadczalnych  chwasty usuwano ręcznie w różnych fazach wzrostu kukurydzy.

 

 

 

 

 

Straty w plonie w %

faza

1–3 liści

faza

4–6 liści

faza

7–8 liści

faza od 8 liści do dojrzewania

Średnie

Maksymalne

 

 

 

 

0

0

 

 

 

 

11

19

 

 

 

 

19

33

 

 

 

 

 

13

31

 

 

 

 

0

12

 

 

 

 

0

3

 

 

 

 

38

67

 

 

= poletka z chwastami

 

= poletka bez chwastów

Ryc. 1. Wpływ konkurencji ze strony chwastów na wielkość zbiorów kukurydzy przeznaczonej na kiszonkę w różnych fazach wzrostu kukurydzy (Landesamt für Verbraucherschutz und Landwirtschaft, Paulinenaue, dr Pickert et. al.)

Wyniki pokazały wyraźny trend, zgodnie z którym wczesne zwalczanie chwastów pozwalało całkowicie uniknąć strat (zwalczanie chwastów w fazie 1–3 liści) lub je obniżyć w porównaniu z późnym zwalczaniem w fazie 7–8 liści.

Te same wyniki można zaobserwować również w doświadczeniach polowych z użyciem herbicydów. W wewnętrznym badaniu polowym przeprowadzonym w 2010 roku w północnowschodnich Niemczech porównano dwie różne strategie zwalczania chwastów:  Strategię dwu zabiegową: zastosowano herbicyd przed wschodami kukurydzy i w fazie 6. liścia porównano do  pojedynczego zabiegu herbicydowego  zasotosowanego w fazie 4. liścia. Na tym polu obserwowano silną presję chwastów (Chwastnicę jednostronną, Rdest powojowy, Rdest ptasi, Rdest ostrogorzki , Maruna bezwonna).  Pomimo bardzo korzystnego poziomu skuteczności obydwu strategii różnice w wysokości roślin kukurydzy wyraźnie wskazują, że pojedyncze zastosowanie w fazie 4. liścia nastąpiło już zbyt późno w przypadku takiego zagrożenia ze strony chwastów. Fotografia wykonana w sierpniu jasno dowodzi, że pojedyncze zastosowanie nie było w stanie skompensować różnic w biomasie roślinnej w porównaniu ze stosowaniem kolejnych oprysków do momentu zbioru. Mimo bardzo wysokiej skuteczności na chwasty – jak wskazuje tabela.

Ryc. 2. Wpływ dwóch różnych strategii oprysków (oprysk dwuzabiegowy i oprysk pojedynczy) w celu zwalczania chwastów w uprawie kukurydzy (badanie BCS, północnowschodnie Niemcy – Meklemburgia–Pomorze Przednie, 2010)

Zatem, aby uniknąć znacznych strat w plonie zabieg chwastobójczy należy wykonać najpóźniej w fazie 4 liścia kukurydzy, a najkorzystniejszą opcją jeśli chodzi o skuteczność i wysokość plonu jest wykonanie dwóch zabiegów. Oczywiście strategię zwalczania chwastów należy dobrać w zależności od zróżnicowania gatunkowego chwastów i nasilenia ich występowania na danym polu.

Dla uzyskania czystego, bez chwastów pola przez cały sezon wegetacyjny kukurydzy, stosując zabieg wcześnie,  należy dobrać herbicyd o skutecznym i względnie długim działaniu doglebowym. Tą istotną cechą odznacza się zawierający izoksaflutol i tienkarbazon metylu produkt Adengo (225 g/l + 90 g/l + cyprosulfamid jako sejfner). Obydwie substancje są wchłaniane przez system korzeniowy chwastów (jedno- i dwuliściennych), skutecznie je zwalczając już w fazie wschodów. Ze względu na różne mechanizmy działania tych substancji produkt Adengo 315 S.C. jest bardzo dobrym narzędziem zapobiegającym  wytworzeniu odporności chwastów.  Adengo 315 SC  można stosować w uprawach kukurydzy przed wschodami do fazy 2. liścia, w maksymalnej dawce 0,44 l/ha. Taki termin stosowania łączy optymalną skuteczność zwalczania chwastów z dobrą selektywnością. Po osiągnięciu przez kukurydzę fazy 3. liścia chwasty są najczęściej zbyt duże, by ich zwalczanie za pomocą Adengo było wystarczające, wzrasta także ryzyko fitotoksyczności.
Optymalne warunki pozwalające osiągnąć wysoką skuteczność i selektywność przy zabiegu produktem Adengo przedstawiają się następująco: wielkość chwastów od 1 do 3 liści, pH gleby 5–7, zawartość materii organicznej > 1,5%, struktura gleby od średniej do drobnej, wilgotność gleby od lekko wilgotnej do średniej.

Ze względu na warunki pogodowe w wielu regionach kraju, nadal bardzo istotne pozostaje stosowanie herbicydów powschodowych, aby zwalczać te chwasty, które osiągnęły już fazę wzrostu, w której herbicydy o działaniu odglebowym  są już niewystarczające.  Herbicydy powschodowe należy wybierać: w okresie przedłużającej  się suszy (skuteczność herbicydów o działaniu odglebowym jest w takich warunkach niewystarczająca), na skutek innych  niekorzystnych warunków pogodowych, w przypadku, gdy poziom skuteczności wcześniejszych oprysków okazał się lub po prostu wielkość gospodarstwa lub obłożenie pracą uniemożliwiają wykonanie zabiegu wcześniej. 
Większość zabiegów powschodowych w uprawach kukurydzy powinno zostać wykonanych ę pomiędzy fazami 2. i 4. liścia (najpóźniej 6.). Ponieważ chwasty bardzo często są dobrze rozwinięte, konieczne jest silne działanie nalistne.  Przykładem silnie działającego herbicydu powschodowego jest MaisTer Power. Dwie z trzech substancji aktywnych foramsulfuron i jodosulfuron są wchłaniane głównie przez liście, tienkarbazon metylu przede wszystkim przez korzenie, ale również przez liście. Zastosowanie dawki 1,5 l/ha zapewnia także dobrą skuteczność odglebową. MaisTer Power jest w stanie zwalczać wszystkie główne chwasty jedno- i dwuliścienne, w tym wieloletnie, takie jak m.inn. Perz właściwy. Optymalna wielkość chwastów to 5–6 liści. Ponieważ substancje czynne hamują wytwarzanie przez rośliny aminokwasów (inhibitor ALS), dobrej skuteczności sprzyjają temperatury w zakresie 15–20°C. Spadek temperatury do 10°C spowalnia lub całkowicie zatrzymuje wzrost chwastów i całkowite ich zwalczenie może zająć do 4 tygodni po zabiegu. Z drugiej strony wpływa to również na metabolizm roślin kukurydzy, co wydłuża detoksykację herbicydów i może doprowadzić do pojawienia się oznak fitotoksyczności. Stosuje się to również do okresów, w których występują duże różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą (różnica 10–15°C), bardzo niekorzystne dla rozwoju kukurydzy. 

Niezależnie od sytuacji rolnicy mogą elastycznie reagować, wykorzystując Adengo i MaisTer Power, by we właściwy sposób zwalczać wszystkie ważniejsze chwasty.

Adengo jest produktem odpowiednim dla gospodarstw, w których opryski rozpoczyna się we wczesnej fazie wegetacji kukurydzy (np. na dużych areałach, przy dużym nasileniu występowania chwastów, w okresach wczesnoletniej suszy).

MaisTer Power daje rolnikom możliwość zwalczania chwastów także w późniejszych fazach wzrostu kukurydzy (ok. fazy 4. liścia). Stanowi także produkt pierwszego wyboru w przypadku obecności chwastów wieloletnich i samosiewów zbóż.



Tabela 1. Wpływ dwóch różnych strategii zwalczania chwastów (oprysk dwuzabiegowy i zabieg pojedynczy) na skuteczność zwalczania chwastów w uprawie kukurydzy i wysokość roślin (badanie BCS, północnowschodnie Niemcy – Meklemburgia–Pomorze Przednie, 2010)

 

 

Ochrona dwuzabiegowa: przed wschodami w fazie    6. liścia

Pojedyńczy zabieg
w fazie 4. liścia

Wysokość rośliny (5.8.2010)

218 cm

137 cm

Skuteczność zwalczania:

 

 

Chwastnica jednostronna

72%

93%

Rdest powojowy

40%

100%

Rdest ptasi

100%

100%

Rdest ostrogorzki

100%

99%

Maruna bezwonna

100%

100%

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 05:20