Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Rekomendowane odmiany soi dla województw

Obrazek

Soja to ciepłolubny gatunek i w Polsce sieje się ją gdy temperatura gleby na głębokości 6–8 cm wynosi ok. 10°C. Przypada to zwykle na trzecią dekadę kwietnia lub pierwszą maja, zależnie od przebiegu pogody. Oferowane do siewu odmiany mają ponadto różną wczesność, którą należy dostosować do rejonu uprawy.

Janusz Biernacki9 kwietnia 2020, 08:45
Soja, podobnie jak wiele gatunków uprawnych w Polsce, ma od kilku lat również ustalane tzw. Listy odmian zalecanych do uprawy w województwie (patrz: Soja. LOZ – źródło COBORU).To obok znajomości wczesności odmian, zaszczepienia nasion preparatem na bazie bakterii brodawkowych (różne szczepy i technologie), jedna z ważniejszych informacji dla rolników uprawiających tę roślinę bobowatą.


Zestawienie pokazuje, że soję można siać w całym kraju, a nie tylko na południe od autostrady A-2. Zainteresowanym polecam artykuł w „top agrar Polska” wydanie 3/2020 str. 142–143.

O potencjale i randze uprawy soi w Polsce niech świadczy m.in. fakt, że listy odmian soi zalecanych do uprawy w 2020 r. obejmują wszystkie województwa, co nie jest tak powszechną praktyką, nawet w grupie zbóż jarych. Najwięcej odmian rekomendowanych do uprawy jest w woj. kujawsko-pomorskim i opolskim (po 9) oraz w podkarpackim (8). Prym w tym krajowym zestawieniu wiedzie odmiana Abelina z grupy „średnio wczesne i średnio późne”, która zalecana jest dla 14 województw. Dwie kolejne odmiany to Sirelia (z katalogu unijnego CCA) rekomendowana w 9 województwach i GL Melanie – w 7.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)