StoryEditor

Ochrona roślin: Rośnie arsenał na szarka komośnika

Od kilku już lat rolnicy uprawiający buraka cukrowego w południowo-wschodnim i południowym rejonie kraju mają duży problem ze zwalczaniem szarka komośnika. W ostatnim czasie przybyły dwa kolejne środki chemiczne do jego zwalczania, a być może będzie ich więcej...
09.04.2019., 12:04h
Szarek komośnik to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych, szaro ubarwiony, wielkości ok. 1,5 cm, do niedawna niemal nieznany w kraju. Wystarczyły 3–4 sezony by stał się postrachem wschodzących plantacji buraka. Po pojawieniu się na polu żeruje intensywnie, niekiedy niszcząc niemal całe kwatery z siewek w ciągu zaledwie2–3 dni. Obecnie zagraża południowo-wschodnim regionom, lecz szkodnik co roku zwiększa zasięg bytowania w kierunku północno-zachodnim i zachodnim.

Ponieważ szarek komośnik z gospodarczego punktu widzenia jest nową jednostką agrofagu, do niedawna w celu jego zwalczanie nie było zarejestrowanego żadnego insektycydu. W ub.r. czasową rejestrację do jego zwalczania otrzymał tylko preparat Proteus 110 OD, zawierający jako s.cz. tiachlopryd i deltametrynę. W roku bieżącym uzyskał on również takie zezwolenie do stosowania w terminie od 15 marca do 12 lipca 2019 r. w dawce 0,5–0,75 l/ha. Poza tym terminem stosowanie środka jest dozwolone na gatunkach i w terminach podanych na ogólnej etykiecie rejestracyjnej.

Do zwalczania m.in. tego szkodnika MRiRW wydało niedawno taką zgodę również dla insektycydu Cyperkill Max 500 EC, którego s.cz, jest cypermetryna (pyretroid). Zezwolenie dla tego środka obowiązuje od 3 kwietnia do 12 lipca 2019 r. Zalecana jednorazowa dawka wynosi 0,05 l/ha. Szczegóły stosowania, także na innych uprawach – patrz etykieta produktu.

Z kolei bezterminową zgodę do zwalczania m.in. szarka komośnika na plantacjach buraka cukrowego uzyskał preparat Karate Zeon 050 CS, którego s.cz. jest lambda-cyhalotryna. Zalecana dawka środka wynosi 0,2 l/ha, a zabieg należy wykonać po wystąpieniu szkodnika na plantacji do fazy całkowitego zakrycia międzyrzędzi (BBCH 39). Insektycyd jest również zalecany do stosowania na innych uprawach – patrz etykieta rejestracyjna.

Aby zwiększyć skuteczność zwalczania sprawcy, wszystkie produkty zaleca się stosować w chwili występowania szkodnika na roślinach. W celu eliminacji zagrożenia ze strony szarka komośnika, plantatorzy oczekują ponadto jeszcze rejestracji dwóch preparatów.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 11:51