Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Siać oziminy w terminie, czy doprawić glebę?

Obrazek

Pytanie Czytelnika: Kiedy siać oziminy, gdy trudno doprawić mocno i głęboko przesuszoną glebę, a zbliżają się optymalne terminy?

9 września 2023, 09:40
Cykliczne susze, także późnego lata sprawiają, że na glebach gliniastych, a zwłaszcza ilastych trudno wykonać podorywkę czy orkę siewną.

Zobacz także: Zwalczanie wyczyńca w zbożach i w rzepaku

Już w tym sezonie na terenach, gdzie żniwa poszły dość sprawnie w lipcu, otrzymywaliśmy od rolników sygnały, że pługi nie chcą zagłębić się w mocno przesuszonej glebie, aby przygotować pole pod siew międzyplonu lub w celu głębszego przyorania chwastów i samosiewów. Z kolei sierpień i wrzesień to odpowiedni moment do wykonywania przedsiewnych uprawek dla rzepaku i jęczmienia ozimego.

Co robić, gdy gleba jest mocno przesuszona?

Jeśli jednak gleba jest mocno przesuszona, nie warto wówczas męczyć pola i maszyn, które będą dodatkowo narażone na awarie. Natomiast wydobywanych na siłę na powierzchnię dużych i bardzo twardych bryły, nawet wały kruszące nie będą w stanie rozdrobnić.

W takich sytuacjach lepiej jest poczekać na deszcz, nawet 7–10 dni, przesunąć termin siewu i staranniej doprawić pole. Poprawa wilgotności warstwy siewnej, lepsza struktura gleby, dobre przykrycie nasion i ich kontakt z wilgotnym podłożem mogą całkowicie zrekompensować opóźnienie i początkowy rozwój roślin, zatem to decyzja warta podjęcia.

Fot. Daleszyński


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)