Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Sieję dwa gatunki jednocześnie

Obrazek

Czas to pieniądz. Można to rozumieć tak: czas – w jednym przejeździe sieje się 2 gatunki roślin, pieniądz – oszczędność na agrotechnice i możliwość przyzwoitego przychodu. W taki m.in. sposób działa Błażej Nowicki.

Jacek Daleszyński1 grudnia 2021, 09:47
Gospodaruje on na ponad 40 ha w miejscowości Wieniec Zalesie w powiecie włocławskim. Gospodarstwo przejęte po ojcu, powiększane i modernizowane, nastawione jest na produkcję roślinną, m.in. zbóż, kukurydzy, gorczycy i kminku. Kminek właśnie jest tutaj kluczem do wyjaśnienia, dlaczego na początku artykułu znalazło się znane powiedzenie.
– Mój ojciec prowadził kiedyś skup kminku i handlował nim. Poza tym w rodzinie też uprawia się kminek, dlatego dziś znajduje się on u mnie – mówi rolnik. To roślina dwuletnia, wydająca nasiona w drugim roku uprawy. Zawsze uprawiana jest jako wsiewka albo w gorczycę, albo w jęczmień jary. Oba gatunki rosną razem. Czasem kminek jest mocniej zagłuszany przez jęczmień czy gorczycę, ale nie ma to wpływu na jego dalszy rozwój.
– Kminek wolę jednak siać w jęczmieniu, bo po żniwach zostaje z niego słoma, która przykrywa glebę i zatrzymuje więcej wilgoci niż na stanowisku z gorczycą, gdzie resztek jest zdecydowanie mniej – mówi gospodarz.

Jaka agrotechnika?

Błażej Nowicki przygotowując pola pod dwa gatunki, robi to pod roślinę, która jako pierwsza ma zejść z pola, czyli pod jęczmień lub gorczycę.
– Pole pod kminek zawsze jest orane jesienią, wiosną jest włókowane i obsiewane agregatem uprawowo-siewnym, który wysiewa oba gatunki naraz – mówi rolnik. Terminem siewu jest termin dla np. jęczmienia, choć jak przyznaje Nowicki, dla kminku im wcześniejszy siew, tym lepiej. Tegoroczny kminek wysiany był poprzedniej wiosny w jęczmieniu i w gorczycy w drugiej połowie marca.
– Kminek siany z jęczmieniem i gorczycą wysiewam w normie 8 kg/ha. Tyle samo jest nasion gorczycy. Jęczmień natomiast w zależności od terminu siewu: wcześnie siany, czyli nawet w pierwszej połowie marca, jak można już wjechać w pole 80 kg/ha, a siany później 100–120 kg/ha – mówi rolnik. Bardzo sprytnie rozwiązał on kwestię techniczną samego siewu jęczmienia z kminkiem. Stosuje do tego siewnik zbożowy z redlicami stopkowymi, który wysiewa jęczmień oraz nabudowany na nim siewnik do poplonów, który wysiewa kminek. Nie jest on jednak rozsiewany np. rzutowo, ale podobnie jak jęczmień przewodami nasiennymi, które połączone są z redlicami. Są one tak zbudowane, że umożliwiają podłączenie właśnie drugiego przewodu nasiennego. Jeśli kminek wysiewany jest wraz z gorczycą, to gospodarz miesza nasiona obu gatunków w głównej skrzyni nasiennej i dostają się one do gleby tymi samymi przewodami.

Cały reportaż przeczytasz w grudniowym wydaniu „top agrar Polska”.

Jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)