Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Siew słonecznika - jaka temperatura, głębokość i wilgotność gleby?

Obrazek

Kukurydza, soja i słonecznik, jako rośliny jare ciepłolubne konkurują ze sobą o miejsce w płodozmianie. Każdy z tych gatunków ma nieco inne wymagania, ale są pola, na które pasować będzie każdy z nich. Powodzenie w ich uprawie zaczyna się od wyboru odmiany dobranej do lokalizacji geograficznej pola. Jednak równie ważnym elementem ich agrotechniki jest przygotowanie do siewu i siew. Wchodzą w to takie elementy jak temperatura gleby i powietrza, wilgotność gleby, głębokość siewu, szerokość międzyrzędzi i obsada.

Tomasz Czubiński9 kwietnia 2023, 10:00

Z tego artykułu dowiesz się:

 • W jakiej temperaturze siać słonecznik.
 • Kiedy siać słonecznik.
 • Jakiej wilgotności gleby wymaga słonecznik.
 • Głębokość siewu słonecznika.
 • Jaką obsadę słonecznika zastosować?
 • Od czego zależy szerokość międzyrzędzi w uprawie słonecznika?

Temperatura siewu nasion słonecznika

Optymalna temperatura na głębokości siewu nasion powinna wynosić 8°C (nie mniej niż 6°C). Zatem w Polsce przypada on najczęściej tuż przed siewem kukurydzy lub razem z nią. Warto dodać, że słonecznik jest gatunkiem neutralnym pod względem długości dnia. Przejście u niego przez fazy rozwojowe nie zależy zatem od dnia w roku, ale od temperatury. Zatem im wcześniej uda się go zasiać, na tym wcześniejszy zbiór i lepsze dojrzewanie niełupek możemy liczyć.
Słonecznik w fazie liścieni i pierwszych dwóch liści dość dobrze toleruje krótkotrwałe (np. nocne lub tylko nad ranem) spadki temperatury do ok. –4°C. Przymrozki w późniejszej fazie mogą powodować deformację pędów, ich pękanie i dość znacznie osłabiają rozwój. Jednak jeśli nie trwają one długo, rośliny regenerują się, ale opóźniają rozwój i dojrzewanie.

Wilgotność gleby dla siewu słonecznika

Słonecznik wymaga większej wilgotności w czasie siewu. Wynika to ze stosunkowo dużej masy nasion oraz obecności w nich tłuszczu i białka jako substancji zapasowych, które potrzebują sporej ilości wody w celu ich hydratacji.  Wilgotność gleby w czasie siewu ma niebagatelne znaczenie dla stosowanych herbicydów. W przypadku słonecznika we wszystkich odmianach mamy tylko herbicydy do stosowania zaraz po siewie. Jedynie dla odmian typu „express” oraz być może w przyszłości po rejestracji środka dla odmian „clear field” będzie możliwość pogłównego zwalczania chwastów.


Zobacz także: Jakie są najważniejsze chwasty w roślinach strączkowych?

Głębokość siewu słonecznika

 • Słonecznik sieje się w zależności od kategorii gleby – na stanowiskach o glebie cięższej na głębokość 2–3 cm,
 • a na lżejszej 3–4 cm.
 • Nie powinno się siać słonecznika głębiej niż 5 cm, gdyż opóźnia to wschody (i późniejsze dojrzewanie) oraz naraża wydłużony hipokotyl siewek na zgorzele i szkodniki.

Jaka obsada słonecznika?

Słonecznik jest wrażliwy na zagęszczenie łanu, co objawia się porażeniem przez choroby, zwłaszcza pod koniec wegetacji, w postaci szarej pleśni, którą niezwykle trudno zwalczać chemicznie oraz ze względu na ryzyko wylegania (odmiany podatne siać rzadziej).
 • Na lżejszych glebach sieje się go w obsadzie 5–6 szt./m 2 ,
 • na średnich 6–7 szt./m 2 ,
 • a na najmocniejszych 7–8 szt./m 2 .

Czytaj również: Po czym kategorycznie nie powinno się siać strączkowych?

Szerokość międzyrzędzi w uprawie słonecznika - od czego zależy?

Odległości między rzędami słonecznika zależą m.in. od sposobu zbioru. Jeśli mamy zaadaptowaną przystawkę do kukurydzy, musimy stosować 75 cm. W innych przypadkach szerokość jest elastyczna. Warto jednak pamiętać, że przy niskiej obsadzie (poniżej 6 szt./ m2 ) lepiej siać w międzyrzędzia 75 cm, aby koszyczki nie wyrosły zbyt duże, aby zapobiegać ich łamaniu. Jeśli siejemy w obsadzie 7 szt./m2 na dobrym stanowisku, lepiej zastosować międzyrzędzia szerokości 45–50 cm. Jeszcze mniejsze międzyrzędzia stosować warto przy jeszcze wyższej obsadzie, co pozwoli na bardziej równomierne rozłożenie roślin na powierzchni pola.

Tomasz Czubiński
fot. pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 04/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)