Słońce uaktywni śmietkę

Słońce uaktywni śmietkę

Ocieplenie w drugiej dekadzie maja sprzyja rozwojowi szkodników, które intensywnie mogą nalatywać na plantacje. W najbliższych dniach burak cukrowy może być więc zagrożony wizytą nieproszonego gościa w postaci śmietki ćwiklanki.

r e k l a m a

Szkodnik pojawia się na plantacjach buraka, kiedy rośliny są w fazie 2–3 par liści właściwych. Może w sezonie wydać 2–3 pokolenia. Owad, muchówka, składa rzędami białe jaja, po 3–15 szt., na spodniej stronie liści. Jaja mają mocno wydłużony kształt i wielkość ok. 1 mm. Po 4–8 dniach wylęgają się z nich larwy – szkodliwe stadium śmietki. Larwy wyjadają tkankę liścia pomiędzy dolną i górną skórką. Na skutek żerowania na liściach powstają brunatno-srebrzyste plamy, niekiedy podłużne korytarze, zwane minami. Końcowym etapem uszkodzeń jest usychanie i wykruszanie się zniszczonej tkanki. Silne uszkodzenia mogą doprowadzić do zamierania młodych roślin – ubytków w obsadzie polowej.

Do zwalczania szkodnika można zastosować jeden z insektycydów:

  • Decis Mega 50 EW (s.cz. – deltametryna; dawka: 0,1-0,2 l/ha)
  • Delta 50 EW (s.cz. – deltametryna; dawka: 0,1–0,2 l/ha)

Próg ekonomicznej szkodliwości dla śmietki ćwiklanki wynosi:

  • 4 jaja lub miny/roślinę w fazie dwóch liści właściwych (BBCH 12)
  • 16 jaj lub min/roślinę w fazie czterech liści właściwych (BBCH 14).

(bie)

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii