Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Słonecznik i soja. Jakie uprawy rolne planują rozwijać w Białorusi?

Obrazek

Białorusini poważnie podchodzą do rozwoju upraw rolnych w kraju – tamtejsi naukowcy stworzyli krajowe odmiany słonecznika i soi.

22 listopada 2022, 14:22

Stworzyli i wpisali do rejestru trzy odmiany słonecznika 

Jak powiedział Eroma Urban, pierwszy zastępca dyrektora generalnego Centrum Naukowo-Praktycznego ds. Uprawy Roślin Narodowej Akademii Nauk Białorusi, głównym zadaniem, które stało przed naukowcami, było zwiększenie powierzchni upraw słonecznika

– Dostosowaliśmy proces selekcji. Poleski Instytut Uprawy Roślin w Mozyrze stworzył i wpisał do rejestru trzy odmiany słonecznika. Możemy zaoferować nasiona do produkcji. Wydajność krajowych hybryd tej kultury wynosi 3-4 t/ha, a zawartość oleju wynosi 35-36% – powiedział Eroma Urban.

W państwowym rejestrze Białorusi jest 27 odmian soi 

Oprócz tego w planach jest także rozszerzenie upraw soi. Na ten moment w państwowym rejestrze Białorusi jest 27 odmian soi, w tym 13 białoruskiej selekcji, pozwalające uzyskać plon w południowych regionach kraju do 22,55 t/ha. Jak zaznaczył naukowiec, organizacje Narodowej Akademii Nauk planują przekazać gospodarstwom rolnym co najmniej 15 ton oryginalnego materiału siewnego pod uprawę w 2023 roku.

Powstały odmiany hybrydy kostrzewy i życicy 

Kolejnym strategicznym kierunkiem rozwoju krajowych upraw Eroma Urban nazwał rozszerzenie powierzchni i rodzajów gatunków wieloletnich traw strączkowych

– Po raz pierwszy w kraju w naszym centrum powstały odmiany hybrydy kostrzewy i życicy – festulolium. Odmiany te charakteryzują się nie tylko wysoką produktywnością, ale także wysoką (na poziomie koniczyny) zawartością białka w suchej masie. Powstały również trzy krajowe odmiany lucerny – dodał Eroma Urban.
źródło: Belta
fot.: Pixabay


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)