Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Słonecznik - kolejna alternatywa dla tradycyjnych upraw rolniczych?

Rolnicy na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku coraz częściej decydują się na zastępowanie w płodozmianie tradycyjnych upraw rolniczych. Niektórzy zrezygnowali całkowicie z upraw rzepaku, czy buraków cukrowych i szukają innych roślin. Popularność zdobywa także słonecznik, który ma małe wymagania glebowe.

3 maja 2021, 06:00

Zainteresowanie uprawą słonecznika i doświadczalnictwem w tym zakresie rośnie, ponieważ koszty upraw są niższe niż np. rzepaku, a wymagania glebowe znacznie mniejsze. Jednak wybór odmian na rynku nie jest duży. W Polsce nie ma wielu doświadczeń w zakresie uprawy słonecznika.

Prowadzący gospodarstwo rolne w Pągowie Dariusz Klusko postanowił porównać dostępne odmiany i rozpoczął siewy. Na polu doświadczalnym posiano 38 odmian 8-miu firm nasiennych.

W filmie głos zabierają:

  • Dariusz Klusko, rolnik z Pągowa,
  • Magda Klimas, firma Agromund,
  • Mateusz Sarnicki, rolnik z Domaszowic,
  • Krzysztof Bobola, firma Syngenta,
  • Mateusz Jabłoński, firma Saatbau Polska,
  • Maciej Marczewski, KWS Polska

Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)