Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Słonecznik w całym kraju

Obrazek

Obecnie na rynku widać bardzo duże zainteresowanie rolników materiałem siewnym słonecznika. Jest to bowiem roślina o mniejszych wymaganiach glebowych i pokarmowych, także w odniesieniu do coraz droższego azotu. Odpowiada możliwościom naszych stanowisk oraz… wyzwaniom obecnej sytuacji geopolitycznej w Europie.

Janusz Biernacki23 marca 2022, 10:18
Tyle, ile gospodarstw uprawiających słonecznik, tyle można spotkać indywidualnych rozwiązań agrotechnicznych. Przedstawiamy więc jedno z nich, w tym materiale, realizowane od kilku już lat na północnym zachodzie kraju.
– Lubię eksperymentować i wprowadzać na pola nowe rozwiązania, zwłaszcza gdy nie wymaga to zakupu nowych maszyn. Tak jest ze słonecznikiem, który ma agrotechnikę zbliżoną do kukurydzy – mówi Aleksander Garbiak z miejscowości Brzeziny w woj. zachodniopomorskim. Nie jest to optymalny rejon do uprawy tej ciepłolubnej rośliny, m.in. z powodu krótszego sezonu wegetacyjnego. Ma ona natomiast małe potrzeby nawozowe, zwłaszcza co do azotu, a dzięki większemu systemowi korzeniowemu niż kukurydza, toleruje okresowe niedobory wody.
– Rośliny o 10–14 dni dłużej od niej zachowują turgor – dodaje rolnik.
Fot. Słonecznik siany punktowo, siewnikiem kukurydzianym

Mało kolizyjna roślina
Garbiak uprawia słonecznik od 3 lat. Jego zdaniem to mało kolizyjny gatunek. – Nie wymaga dodatkowych zabiegów agrotechnicznych, specjalnego przedplonu, sieje się przed kukurydzą, około połowy kwietnia i zbiera także przed nią. Uprawa słonecznika rozciąga żniwa, pozwalając lepiej wykorzystać maszyny – wylicza gospodarz dodatkowe walory słonecznika.
Agrotechnika słonecznika
Przedplonem dla słonecznika jest kukurydza. Z powodu infekcji sprawcą zgnilizny twardzikowej nie może być nim rzepak oraz sam słonecznik, gdyż źle znosi uprawę w monokulturze. Ściernisko po kukurydzy rolnik mulczuje, rozsiewa na nim wapno, a pod koniec listopada miesza je z glebą talerzówką na głębokość 8–10 cm. Wczesną wiosną wysiewa 60 kg/ha K2O oraz rozlewa za pomocą węży wleczonych 25 m3/ha gnojowicy, dzięki czemu…
… Do zbioru wykorzystuje z kolei specjalna przystawkę do zbioru słonecznika na hederze zbożowym, która ogranicza straty nasion i ułatwia nagarnianie koszyczków do bębna młócącego…
Fot.: Przystawka na hederze zbożowym
Cały reportaż z woj. zachodniopomorskiego przeczytasz w kwietniowym wydaniu top agrar Polska, na str. 120–121. Polecam także pozostałe materiały z tego cyklu, publikowane na kolejnych stronach miesięcznika. Przedstawione różne technologie uprawy to nie tylko gratka i wymiana doświadczeń dla już uprawiających ten gatunek, ale przede wszystkim dla gospodarstw rozpoczynających tę działalność.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)